View Single Post
  #15  
Vechi 26.07.2016, 11:30:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pentru un crestin, singurul lucru important este ca daca accepta cea mai plauzibila explicatie, si anume ca materia nu se afla la fundamentul universului ci Logosul este fundamentul, nu exista nici o contradictie cu doctrina crestina ba chiar dimpotriva.
Bine spus. Cred că despre asta este vorba, în ultimă instanță: dacă mergi până la capăt în cercetarea ta, cu sinceritate, ajungi la Dumnezeu. Ajungi să constați că toți oamenii de știință descoperă legi, relații, fenomene care pur și simplu există și par a fi dintotdeauna și pentru totdeauna. Lumea se desfășoară, se transformă, crește sau descrește, se mișcă în cadrul lor. Există predictibilitate în știință tocmai pentru că există legi, adică raționalitate, întrucât acestea sunt constatate cu ajutorul rațiunii, au sens și dau sens.

Sunt obligați și ateii să constate că la baza micro- și macro-cosmosului stă o Rațiune, bază a întregii existențe.

Creștinii știu de multă vreme lucrul ăsta, cel puțin de când sf. Ioan Evanghelistul a spus: „La început a fost Cuvântul (Logosul) [...] și toate prin El s-au făcut și fără de El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut”.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote