View Single Post
  #5  
Vechi 06.03.2013, 00:28:21
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Am o masuta sub geam pe care am o cruce si icoana Mantuitorului,lumanari,Biblia,Psalmii,alte carti de rugaciuni si un metanier.Am mai pus icoane pe un raft din mobila,acolo am un cosulet in care tin mir,carbuni,tamaie si smirna si bineinteles langa am o catuie cu ajutorul careia tamaiez cel putin o data pe saptamana toata casa.Apoi in bibleoteca,putin mai jos,am doua rafturi pline de carti dragi sufletului meu.Unele le-am citit de multe ori,altele inca n-am apucat,dar urmeaza.Masuta este orientata spre nord,de aceea sta sub geam,iar camera este vizitata cel mai rar,de aceea am ales-o.Am icoane cu Sfanta Fecioara adusa din Sfantul Munte si care se sarbatoreste in 12 iulie,apoi am icona Sfantului Nectarie,a Sfantului Pantelimon,destul de mici,cat sa incapa pe raft.In partea opusa masutei de rugaciune este patul,iar deasupra lui este icoana Mantuitorului in marime mare,cea mai mare din casa.Mai am multe icoane mici prin casa,aduse din Grecia cu foita de aur,mai avem si cruci mai mici mai mari cu suport,dar nu exagerat.Cam asta ar fi,destul de modest as zice.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote