View Single Post
  #104  
Vechi 13.07.2021, 22:43:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iorest, mulțumesc pentru exemplificarea cu întâmplarea lui Emilian. Să știi că oarecum ma regăsesc cât de cât în ceea ce privește experienta lui...
Mulțumiri și lui că a împărtășit și mă bucur că a fost cu folos, sper să nu se supere că am preluat, mi s-a părut o postare inspirațională și pt alte concluzii:

1. Cât de mult contează să te rogi constant, chiar și din Ceaslov, cred că el face și din rugăciunile numite de Biserică cele 7 laude sau măcar câteva din ele (miezonoptica, ceasurile).
1.1 Cât de mult contează să citești Viețile Sfinților și să ai o anumită înțelegere a încercărilor.

2. La o răscruce de drumuri, când omul poate fi deznădăjduit din mila Lui Dumnezeu se pot rândui anumite întâmplări minunate, pentru a întări omul căzut în deznădejde, deci nu suntem chiar neglijați de Dumnezeu.

3. Contează să nu-ți pierzi motivația religioasă când aparent totul pare pierdut, am mai auzit o mărturie a cuiva care tot așa era la limita căderii în deznădejde până să se căsătorească, deci acea stare de dezamăgire s-ar putea să se repete la mult mai mulți oameni.

4. Poți nimeri mai bine într-o căsătorie dacă o discuție anterioară în vederea căsătoriei a căzut, Dumnezeu poate da cu o măsură mai mare decât te aștepți.

5. Contează să ai spirit de observație, să mai reții niște hărți cu peșteri să ai memorie vizuală, când te duci pe Athos să nu mergi numai în Jeep 4x4 ci să iei la toiag drumurile, bineînțeles totul cu binecuvântarea unui părinte de acolo și cu înștiințarea cuiva.

Dacă relația unui mirean cu mănăstirea e mai mult de cazare ca la o pensiune, nu mă miră că mirenii nu înțeleg mare lucru din monahism, mai degrabă mergi singur sau maxim 2-3 și cauți, dacă mergi cu grupul de 10 oameni e mare zarvă, dacă mergi singur poate stai mai mult de 3 zile pe Athos și ai timp să cercetezi.
Sunt oameni care au fost de 10-15 ori pe Athos și nu au avut astfel de descoperiri pt că au avut o raportare de vizitator care caută condiții.

6. Alt lucru interesant e că Domnul a trimis un călugăr care știa engleză, altfel mulți știu exclusiv greacă pe acolo și nu a avut ispită să fie o nălucire, pentru că și căutând fără binecuvântare poți da de o înșelare, vrăjmașul să se prefacă în călugăr sau ceva.

7. Contează stăruința, a mers o zi a văzut că nu e nimeni, s-a întors și a doua zi, măcar să se roage într-o peșteră în care s-au nevoit pustnici și e încărcată de nevoințele lor și când nu se aștepta a avut dialogul, nu venea a doua zi poate nu avea loc dialogul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.07.2021 at 23:46:01.
Reply With Quote