View Single Post
  #4  
Vechi 30.01.2009, 11:38:42
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un film documentar. [/COLOR]
[COLOR=green]Vă rog, să-l vizionati. Sunt lucruri interesante, de vazut si de invatat. [/COLOR]
[COLOR=green]Documentarul nu este un atac la ortodoxie asa cum multi obisnuiesc sa se exprime din nestiinta ori din obisnuinta. Nu va aruncati in acuze. Este o viziune contemporana a ceea ce a fost si s-a intamplat cu 3500 de ani in urma. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar mai bine urmariti-l, AICI![/COLOR]

http://www.damaideparte.ro/index.php...lui-moise/650/
Doamne-ajuta!

Draga Silvia,

Am apucat sa vad 46 min din el. Pot, foarte pe scurt sa-ti spun ca toti cei care au concurat la realizarea acestui filmulet s-au chinuit sa spuna cu cuvintele lor o parte din invataturile Noului Testament. Sunt expresia trista a momentului nefericit al marii schisme si al deciziei de a-l rastigni pe Iisus Hristos. Si azi, in ciuda evidentelor, se chinuie in fel si chip sa evite sa-l recunoasca pe Iisus Hristos. Pacat!!!!!!

Nu mai am timp. O sa revin.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote