View Single Post
  #7  
Vechi 30.01.2009, 12:28:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

N-am vazut filmul, insa afirmatia urmatoare NU ESTE ADEVARATA - si se pare ca de la asta pleaca si filmul:

Daca Dumnezeu chiar este in fiecare dintre noi, atunci se poate spune ca fiecare dintre noi e o intrupare divina. Daca asta este adevarat, care ar fi posibilitatile noastre? Ce putem noi crea?”

Sa ne fie clar: Noi suntem creati de Dumnezeu si sufletele noastre sunt scanteie divina, dar suntem creaturi, fapturi! Suntem creati dupa chipul Lui (rationali, liberi, capabili de dragoste samd), dar nu ne confundam cu El. Crestinismul nu confunda sufletele cu Dumnezeu, nici inainte de moarte, nici dupa moarte, pentru ca vorbim de persoane, nu de atman versus Brahman... Noi suntem facuti astfel incat prin vointa proprie si prin putere de sus (prin har) sa asprimam la asemanarea cu Dumnezeu, o nesfarsita si infinita asemanare cu El la care tindem in vesnicia care urmeaza; asta nu inseamna ca ne vom contopi cu Dumnezeu, cum cred hinduistii de exemplu.

Deci: noi fiintam in Dumnezeu, noi si toata Creatia, ne miscam in El fara sa ne confundam cu El. Afirmatia ca "Dumnezeu este in fiecare din noi" nu este corecta; Dumnezeu este NUMAI in Sfintii Sai si asta trebuie sa fie scopul nostru in viata: sfintirea sau dobandirea Duhului Sfant, cum ne spune Sfantul Serafim de Sarov. Dar desavarsirea se face prin lepadarea de rau, prin pocainta serioasa si prin vointa si nevoine... Abia atunci Dumnezeu va fi in noi si, ca simple consecinte, vom putea face lucruri mari mari decat a facut Insusi Hristos pe pamant, cum ne spune clar... Numai ca nu noi le vom face, ci Dumnezeu va lucra prin noi...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote