View Single Post
  #9  
Vechi 30.01.2009, 22:25:04
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Atentie mare, Silvia!

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un film documentar. [/COLOR]
[COLOR=green]Vă rog, să-l vizionati. Sunt lucruri interesante, de vazut si de invatat. [/COLOR]
[COLOR=green]Documentarul nu este un atac la ortodoxie asa cum multi obisnuiesc sa se exprime din nestiinta ori din obisnuinta. Nu va aruncati in acuze. Este o viziune contemporana a ceea ce a fost si s-a intamplat cu 3500 de ani in urma. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar mai bine urmariti-l, AICI![/COLOR]

http://www.damaideparte.ro/index.php...lui-moise/650/
Doamne-ajuta!

Am vazut si ultima parte a filmuletului. Nu prea mai am a adauga nimic la cele ce am postat mai sus. Dupa Codul lui Da Vinci a aparut si Codul lui Moise. Aceleasi stil speculativ, constructii ce au la temelie ipoteze, minciuni prin omisiuni, adevarul trunchiat sau translatat pe forme noi.

Atentie cat de perfid cum au preluat tehnica de lipire a Rugaciunii lui Iisus Hristos pe respiratie si au aplicat-o pe "I am that I am". Asa este lipita parte din invatatura Lui Iisus Hristos pe halucinatiile lor. Rezultatul: deruta. Te mai miri ca se golesc bisericile in vest?

Vazand structura acestui film mi-e tare greu sa spun "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!" Mi-e teama ca stiu foarte bine.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote