Subiect: DUHOVNIC
View Single Post
  #61  
Vechi 09.12.2009, 00:12:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Duhovnicii trebuie scoliti si formati. Nu oricine ar trebui sa devina duhovnic si sa-si expuna pareri, fara discernamant.
Duhovnicul are doua laturi : una spre Dumnezeu si una spre om. Cand una din ele lipseste, atunci nu poate fi duhovnic in adevaratul sens al cuvantului.
De aceea sunt probleme cu monahii care se numesc duhovnici.
Ei nu sunt (unii din ei) nici scoliti si sunt intr-adevar rupti de lume si de om. Le lipseste latura umana.
S-a mai discutat despre asta. Duhovnicul lucreaza cu omul, el nu poate sta numai, ca sa spun plastic, atarnat de cer si de Dumnezeu, ci trebuie sa fie cu picioarele pe pamant, in lume, langa om.
Mai ales in vremea de azi, dar cand nu, omul are nevoie de cineva care sa-l ajute, sa-l invete, sa ii vindece sufletul (si) prin credinta.
Geo spunea f. bine doua lucruri:
1. Nu pot monahii sa fie duhovnici si nici sa dea lectii oamenilor, atata vreme cat stau izolati de lume si nu stiu (nu vor sa stie despre om).
2. Le trebuie scoala si Harul de la Dumnezeu. Din pacate insa, eu cred ca nu toti preotii (si nici monahii) nu primesc acest har. Eu cred ca numai Dumnezeu alege pe cei ce-l merita cu adevarat si il dau.
Harul, Geo iarta-ma, nu se da automat la terminarea facultatii de teologie si nici la hirtonisire, ca pe o diploma.
Taina Hirotonisirii este numirea ca preot si atat. Dar nu price preot poate fi duhovnic si nici sa primeasca har, nici cel de nota 10 la facultate.
Un preot trebuie sa demonstreze mai intai ca are cele doua laturi (deci si omenia si psihologia) si ca poate sa fie un bun preot si capabil sa fie si duhovnic.
Eu o simt acum pe pielea mea, din pacate.

Ce n-am inteles eu nici acum si ma infurie si Geo cand spune asta, este cum adica duhovnicul ne gaseste, sau ni-l da Dumnezeu?
Mai ales in zone cand abia exista un preot si nici acela nu poate...
Sophia,
Un preot fara Harul lui Dumnezeu este un nimic. Un cioban de la Sihastria ca Pr.Cleopa a dat gata mii de intelepti! Un nescolit de la Suroti din Grecia si colibas din Athos, Cuv.Paisie Aghioritul nu avea nicio scoala dar a mutit pe mii de profesori si intelectuali veniti sa il dea gata cu scolile lor. Cuv.paisie nici nu era preot si totusi harul lui Dumnezeu l-a luminat intr-atat incat sa se laude numele lui Dumnezeu prin smerenia si simplitatea sa! Harul lui Dumnezeu atat de mult lucreaza incat te invata cele ce nu stii si nu ai auzit niciodata nimic. Cum Domnul Hristos le-a spus ucenicilor ca vor fi luati la intrebari si sa nu se teama ca „Duhul va va da voua cele ce sa graiti”! Deci mai mare este puterea lui DUmnezeu decat inaltele scoli. A fi in comuniune cu Dumnezeu este sa ajungi la ASEMANARE cu El dupa HAR, nu dupa firea/esenta Sa!
Taina Preotiei nu se reziuma la actul de punere a mainilor epsicopului caci spune in rugaciunea de Hirotonie sa trimita Dumnezeu pe Duhul Sfant aceluia ce se prohiriseste! (o sa pun rugaciunea de Hirotonie intru preot ca sa se vada CLAR ca preotul primeste pe Duhul Sfant!)
Ca sa fii Duhovnic nu tre sa ai facultatea de psihologie, ci trebuie sa ai atata daruire si iubire fata de Dumnezeu si aproapele incat sa iti dai viata pe El si oameni! NU preotul este cel care iarta pacatele, ci Dumnezeu PRIN formula de dezlegare (numita si Epicleza Tainei Spovedaniei) rostita de preot si facuta in numele Sfintei Treimi: „te iert si te dezleg in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant” Dumnezeu a lasat aceasta preotilor prin sf.Apostoli: „LUATI DUH SFANT, carora veti ierta pacatele vor fi iertare, si carora le veti tine, tinute vor fi!” Iata ca Duhul Sfant este dat Sf.Apostoli si prin ei episcopilor si preotilor!

Repet: Harul Duhului Sfant se da oricarui preot, dar acum este treaba lui sa il foloseasca in scop mantuitor si nu egoist sau deloc. Daca preotul nu isi indeplineste misiunea cum ii este incredintata, EL INSUSI va raspunde, nu noi. El pierde aici, nu noi! El are darul si trebuie sa il inmulteasca, daca nu lucreaza la inmultirea lui, va da aspru raspuns inaintea Domnului Hristos.
Deci, PREOTUL PRIN Sf.TAINA A HIROTONIEI PRIMESTE PE DUHUL SFANT!!! Si orice crestin prin Sf.taina a Botezului cand ne peceptluim cu Harului Sau, dar si prin celelalte Sf.taine, mai ales prin Sf.Liturghie!

PS: Cititi cartea Despre Preotie a Sf.Ioan Gura de Aur! Explica extrem de simplu si de perceput orice minte simpa si nescolita! Veti intelege negresit si veti aprecia in mod superlativ Taina Preotiei!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 09.12.2009 at 00:19:00.
Reply With Quote