Subiect: DUHOVNIC
View Single Post
  #62  
Vechi 09.12.2009, 00:40:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Duhovnicii trebuie scoliti si formati. Nu oricine ar trebui sa devina duhovnic si sa-si expuna pareri, fara discernamant.
Duhovnicul are doua laturi : una spre Dumnezeu si una spre om. Cand una din ele lipseste, atunci nu poate fi duhovnic in adevaratul sens al cuvantului.
De aceea sunt probleme cu monahii care se numesc duhovnici.
Ei nu sunt (unii din ei) nici scoliti si sunt intr-adevar rupti de lume si de om. Le lipseste latura umana.
S-a mai discutat despre asta. Duhovnicul lucreaza cu omul, el nu poate sta numai, ca sa spun plastic, atarnat de cer si de Dumnezeu, ci trebuie sa fie cu picioarele pe pamant, in lume, langa om.
Mai ales in vremea de azi, dar cand nu, omul are nevoie de cineva care sa-l ajute, sa-l invete, sa ii vindece sufletul (si) prin credinta.
Geo spunea f. bine doua lucruri:
1. Nu pot monahii sa fie duhovnici si nici sa dea lectii oamenilor, atata vreme cat stau izolati de lume si nu stiu (nu vor sa stie despre om).
2. Le trebuie scoala si Harul de la Dumnezeu. Din pacate insa, eu cred ca nu toti preotii (si nici monahii) nu primesc acest har. Eu cred ca numai Dumnezeu alege pe cei ce-l merita cu adevarat si il dau.
Harul, Geo iarta-ma, nu se da automat la terminarea facultatii de teologie si nici la hirtonisire, ca pe o diploma.
Taina Hirotonisirii este numirea ca preot si atat. Dar nu price preot poate fi duhovnic si nici sa primeasca har, nici cel de nota 10 la facultate.
Un preot trebuie sa demonstreze mai intai ca are cele doua laturi (deci si omenia si psihologia) si ca poate sa fie un bun preot si capabil sa fie si duhovnic.
Eu o simt acum pe pielea mea, din pacate.

Ce n-am inteles eu nici acum si ma infurie si Geo cand spune asta, este cum adica duhovnicul ne gaseste, sau ni-l da Dumnezeu?
Mai ales in zone cand abia exista un preot si nici acela nu poate...
cand am citit ce scrii la pct .1am cautat disperata sa vad daca geo a scris asa ceva
nu scrie ca nu pot fi monahii duhovnici,ci ca noi nu trebuie sa mergem neaparat la duhovnici monahi ci la preoti de mir
Reply With Quote