Subiect: DUHOVNIC
View Single Post
  #67  
Vechi 09.12.2009, 15:09:12
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Floar, aici nu e vorba despre nici o interpretare. Aici e vorba despre o afirmatie cat se poate de clara. Dumnezeu Fiul a spus apostolilor "Luați Duh Sfânt" Ori crezi ce spune Domnul nostru Iisus Hristos, ori nu crezi. E chiar atat de simplu.
Parintele Arsenie Boca spunea ca cea mai lunga cale e cea care duce de la urechi la inima. Adica auzi sau citesti dar daca nu crezi inseamna ca nu ti-a ajuns la inima inca, daca nu crezi in inima ta. Nici o problema, ca poate ca nu toti am crezut din prima toate scrise. Sau multe sint de neinteles pentru noi. Insa atunci cand ne rugam la Dumnezeu cu sinceritate sa ne lumineze mintea si sufletul ca sa intelegem si sa credem, El ne da noua sa credem in inima noastra. Adica daca ne rugam noi sincer la Dumnezeu sa ne dea noua sa ne ajunga de la urechi la inima, El ne va da noua sa credem, pentru ca ne-a chemat pe toti spre mantuire. Noi oamenii nu putem face nimic, dar absolut nimic fara Dumnezeu. Nu putem sa convingem pe nimeni prin propriile noastre puteri. De aceasta neputinta a noastra (si a mea, desigur) eu sint foarte constient si de aceea nici nu incerc sa conving pe cineva. Numai Dumnezeu lumineaza mintea omului si il aduce la credinta. Deci nu mie trebuie sa imi raspunzi daca crezi sau nu crezi intru totul ce a spus Mantuitorul, ci tie insuti. Iar daca nu crezi intru totul, roaga-te la El sa iti dea sa crezi.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote