View Single Post
  #8  
Vechi 21.03.2010, 21:33:10
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Cool

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Ce credeti despre calugarii care stau in munti si au acces la internet,au laptop performant,id de YM,etc.?Este o sminteala sau nu ?
De ce ar fi o sminteala? E vina noastra daca judecam sau daca ne gandim ca fluxul de informatii poate fi o sminteala pentru ei. Intr-adevar, viziunea majoritatii populatiei despre pustnici\calugari e urmatoarea: "un nene cu barba luuuunga (preferabil batran), imbracat in negru , care se roaga non-stop pt noi" (si-asa multi uitam sa facem asta, "da' las' sa se roage ei, ca asta le e treaba... ") Insa au si ei nevoie sa se informeze. Sa comunice. Si-apoi de unde am mai afla noi de ei , ca sa ne putem duce sa ne marturisim sau sa le cerem un sfat daca nu ar exista o modalitate de a lua legatura cu ei? Plus ca ei marturisesc zeci si sute de oameni ( aici ma refer la ieromonahi \ ieroschimonahi) si aud tot felul de urgii si pacate groaznice in timpul spovedaniei, si nu se smintesc, ii intareste Domnul. Pentru ce ar fi o mai mare sminteala net-ul?
Spre exemplu ma dusesem odata la un parinte batran (care locuia izolat, fara lumina, telefon, de internet nici vorba) sa ma marturisesc si printre altele ii spun : "parinte, ...ascult rap..." La care parintele, ma priveste cu niste ochi mari, naivi si ma intreaba: "Ce e aia??" -= lol =- Pai saracu' parinte nici nu stie ce dezleaga! Si pariez ca nu e singurul caz.
Si fratele meu imi spunea ca uneori, atunci cand veneau tineri la el la spovedit era nevoit sa le ceara explicatii, ca auzea multi termeni noi, argotici.. (sau cand mai trecea pe-acasa ma intreba pe mine) :))
Nu are de ce sa fie o sminteala. Ca ne smintim noi... asta e partea a II-a... Mouse-ul e in mana lor... si reclamele necuvenite (pe care le intalnim pe majoritatea site-urilor) care ar putea duce la sminteala, nu sunt intalnite niciodata pe site-urile crestine, sau cele cu tenta religioasa, pe care le frecventeaza ei. Deci nu e nici o problema :)

-= parerea mea =-