View Single Post
  #18  
Vechi 08.08.2014, 11:53:21
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multe personae cu un trecut deosebit de trist ajung mari sustinatori spirituali ai altora;ajung sa-i inspire si pe altii sau sa le aline suferintele.
Se nasc asociatii si colective,fronturi de sustinere pt abuzati,ceva ce nu a existat in precedent. Activitatatile acestea fac ca lumea sa se mobilizeze,sa vorbeasca,sa-si exprime solidaritatea si empatia ceea ce teoretic ar trebui sa duca la reducerea acestor orori in mentalul colectiv.


Despre boli,nu prea inteleg ceea ce nu intelegi tu :)
Bolile fie se mostenesc pe linie stramoseasca fie le construim noi prin actiunile noastre zilnice.
Bolile nu vin asa prin posta,la colet trimise tam-nesam de Dumnezeu.
Multi oameni traiesc fara noima fara a se ingriji de suflet si de trup si apoi sunt foarte socati ca s-au imbolnavit.Ce credeai ca toata viata te vei simti ca in copilarie?

Ca sa reiau exemplul tau,trebuie sa cauti in istoria familiei care are un copil bolnav de cancer sa vezi ce anume a dus la asta...Intotdeauna exista cauza si efect. Copilul cu cancer este doar un efect al unei cauze,al unei actiuni. Ceva a fost gresit, a fost facut gresit.
In neamul meu,am avut un caz de leucemie la o fata adolescenta;ea nu era vinovata de nimic,ba din contra era un copil model,foarte precoce si inteleapta pt varsta ei,nu cred sa fi suparat niciodata pe nimeni in cei 16 ani cat a trait si totusi a fost lovita de aceasta catea de boala!
Se prea poate ca intamplarea sa fie datorata infidelitatii tatalui ei,care era un om bun luat ca atare,dar nu putea sa fie de loc fidel sotiei lui si mereu facea nefacute incat pana si sotia s-a imbolnavit de suparare.
Nu poti sa fi casatorit cu un infidel si sa nu te imbolnavesti de inima rea; te raneste,te apasa,te invinovateste,te face incomplet...

Totusi boala si moartea acestei fete a adus mult bine pe termen lung deoarece mama ramasa singura si neconsolata,si-a dedicat viata altora,s-a pocait, a devenit de nelipsit de la biserica,a tinut posturi o viata intreaga,a crestinat multi copii din familie,a crescut doua generatii de orfani/lepadati si s-a mantuit. Mult a mai suferit aceasta femeie,poate mai mult decat o bolnava de leucemie.
Mereu suntem victime colaterale ale actiunii altora;sa-i iertam noi cat mai avem timp caci daca ar stii ei cat rau fac si pe cati ii nenorocesc ar plange cu amar!
Vreti sa spuneti ca boala copiilor vine ca o pedeapsa data pentru pacatele parintilor ?Eu cred ca asta ar fi o mare nedreptate din partea lui Dumnezeu ,asta inseamna ca il vedeti pe Dumnezeu ca un razbunator,dar se stie ca iubirea lui Dumnezeu fata de faptura Sa covarseste iubirea oricarui parinte pentru copilul sau .
Ati mai spus ca bolile se mostenesc pe linie genetica.Nu ma pricep la acest domeniu,stiu ca unele boli se mostenesc,dar nu cred ca si cele letale(cum ar fi cancerul)Asta iar ar fi o mare nedreptate,caci nimeni nu alege familia in care se naste.
Ati mai spus si ca femeia aceea a suferit mai mult decat un bolnav de leucemie.Serios?Suferinta ei a fost provocata de alegerile ei ,putea pur si simplu sa se desparta de sotul infidel,pe cand chinurile bolii nu cred ca ar putea fi exmprimate.Putini crestini isi pastreaza nadejdea si chiar credinta in Dumnezeu in acele momente.
Reply With Quote