View Single Post
  #10  
Vechi 31.01.2010, 23:48:22
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tot ce ai spus soramea de la A la Z sunt indreptatiri de sine adica usi deschise pacatului.. gandire de-a stanga.. pune-le toate in prizma cealalta si vei vedea ca de te smeresti si te vezi asa cum esti se bucura satana.. iata ce creaza indreptatirea scuzarea, asta este prima treapta in savarsirea pacatului, indreptatirea.. apoi urmeaza,sunt mic si nu e bine sa umblu io dupa sfinti ca asta e mandrie , smerit e sa umblu pe unde zice satana si asa nu se supara.. stii mie imi spunea intr-o vreme noaptea la rugaciune asa: nu te mai ruga ca te omor, nu ai idee cu cine te pui, nu ma infuria, asa imi spunea.. m-a pus odata pacatul de am dat biri cu fugitii si m-a umilit.. m-a speriam si de respiratia mea.. iata sora mea.. daca refuzam calea smereniei adica"fie-ti mila de Tine sa nu ti se intample tie asa ceva" vom lucra cele ale oamenilor si ne vom departa de Dumnezeu..
invata sa gandesti de-a dreapta ,nu ca eu as sti, dar stiu ca este singura cale, adica toate vezile prin prizma dumnezeiasca..adica de orice acuza-te si ocaraste-te sa te usture inim sa cazi in deznadejde te va prinde Domnul tu fa-o dar pastrand calea imparateasca adica pas cu pas, azi mai putin maine un picut mai putin, apoi mai schimb registrul prin reflecatrea la bunatatea sa ca si asta aduce smerenie dar numai inainte de a cugeta la pacate ca altfel faci lucrare de-a stanga i incepi si zici ca e milostiv, ca te mantuiesti oricum.. si inca ceva.. nu te bizui pe gandirea ta nimic sa nu spui si sa nu iei de bun ce e fabricat de tine.. daca ma poti crede soro.. nu exista alta cale si mare e prapastie si larga e calea care duce la pieire.. intr-adevar, asa este..oamenii ar avea o mare surpriza sa afle niste lucruri de sar nevoi ortodox si de s-ar condamna putin macar sa vada cums ecurateste mintea la flacarile iadului.. in mijlocul iadului e poarta raiului..iar in iad nu poate intra paradoxal decat smerita cugetare fara sa se arda..
Reply With Quote