View Single Post
  #5  
Vechi 07.02.2013, 16:55:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
"Voinic, omul neînsurat și fără casă"

vedeti cum ii scurteaza viata omului sotia?:))

dar acum serios vorbind, daca asta e pe bune, nu e record national, ci international.
Uite si alte detalii peste care ai sarit, te-ai oprit repede la sotie :))

"Carne nu prea mânca. Acum din cauza mâncării e lumea bolnavă. Eu am mâncat dulceață, zarzavat, brânză, lapte, ce aveam atunci. Dar nu atâta carne și salămuri. Frigeam cartofi în jar și el mânca. Nu făceam cu carne. Tăiam o ceapă, așa mâncam miercurea, vinerea, lunea. Acum mor oamenii de tineri.

Aer curat are toată lumea aici. Dar noi atunci aveam și hainele naturale, nu supraelastice. Am umblat cu rochii de pânză făcute cu mâna….”. Pe atunci exista și o armonie generală. “Mai bine era atunci, oamenii erau împăcați, liniștiți. Se ajutau unii pe alții, își săpau grădinile, și la plug, și în zi de sărbătoare veneam și aram la omul care nu putea singur, ca să-l ajutăm. Și munceam atât de mult, că se rodea carnea de pe picioare, că desculță mergeam înaintea vacilor sau cu opincile”, spune Rozalia Mureșan. Și în casa părinților ei Maftei Pop a locuit o perioadă.

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Uimitor!!Te odihneste ceea ce spune, felul in care vorbeste, cat de tonic este, nu ii dai 95 de ani. Ma bucur ca ati mai intrat pe forum, v-am simtit lipsa in ultima vreme.
Reply With Quote