View Single Post
  #6  
Vechi 27.04.2015, 07:25:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
...
Teoria lui Matsoukas, seamana cu cea a lui Teilhard de Chardin, teologul, biologul si antropologul care a vazut in evolutie ratiunea creatoare a lui Dumnezeu. In aceasta conceptie omul este doar un produs al lumii naturale, prin ratiuni seminale secunde. Nu mai exista cadere in pacat, nu mai exista cadere, nu mai exista nici o drama a omului cazut care sa duca la Intruparea Fiului lui Dumnezeu pentru mantuirea lumii. Intruparea insasi isi pierde sensul. Hristos este vazut mai mult ca un hristos cosmic, Teilhard facand abstractie de actul istoric al Intruparii si de umanitatea Cuvantului. Istoria insasi duce, prin propriul ei motor interior, evolutia, la in-hristificarea si la in-dumnezeirea omului.
Mantuirea adusa de inomenirea Fiului. de jertfa si invierea Sa, devine astfel inutila.
Eu inteleg ca aplici niste clisee limitate(habotnice) fara sa analizezi ideile pentru ca nu le intelegi.

Omul acela rezultat din inseminarea naturala a fost proiectat in Cartea Vietii sa se mantuiasca, insa el nu s-a ridicat "natural" la demnitatea pregatita lui in Imparatie si de aceea se spune ca "a cazut" din nestiinta ca, prin constiinta dobandita, naturalul(sinele si dorinta personala) venine pacat.

23. Și zicea către toți: Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie;(Lc9,23)

Creatia Imparatiei lui Dumnezeu nu avea nici un sens daca nu avea cuprinsa intr-insa evolutia spre constiinta si mantuire; in acest sens devine inevitabila intruparea lui Hristos, care indumnezeieste omul prin resetarea constiiintei si urgentarea(scurtarea) evolutiei naturale in vederea mantuirii(care mereu va fi personala, individuala).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.04.2015 at 07:30:10.
Reply With Quote