Subiect: Sanatate
View Single Post
  #238  
Vechi 10.05.2015, 19:04:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Povestea cu fructele și legumele e scrisă de Moșneagu, nu de mine. El a încercat-o din cîte am înțeles.
Dincolo de orice speculatii, mie mi-a placut intotdeuna sa vorbesc din experienta personala. Si, nu stiu cum, dar mi-a dat Dumnezeu sa trec prin multe si si-a facut mare mile, fiindca dupa cei ce m-au vazut in acele vremuri, acum ar fi trebuit sa am pe mormantul meu, boscheti inalti cat gardul... Sau poate mult mai mari!...
De curand am vazut o statistica ciudata, cum ca multi oameni au la varsta de 27 de ani un moment de mare cumpana, si numai Dumnezeu hotaraste daca cel vizat depaseste momentul sau se opreste acolo. Pe-atunci habar nu aveam de toate astea. Cert este ca la 26 m-am imbolnavit, colindand spitalele, dar neafland NIMIC concret, in timp ce, la 27 ajunsesem o umbra miscatoare, ajutat de altii sa ma deplasez. Asemenea cazuri am vazut si in zilele noastre, prezentate la televizor, si ma tulbur fiindca spre deosebire de ei, mie mi-a mai dat Dumnezeu o sansa.
Tratamentul care l-am facut atunci n-a durat o luna, ci un an. Dar din cate am observat, nu oricine accepta sa-l urmeze, fiindca cere o hotarare si o disciplina totala. Totusi l-am urmat, iar cand m-am intors dupa un an la Fundeni, medicul acela cu parul alb, care parea extrem de incurcat cand m-a trimis acasa privindu-ma neputincios, acum credea ca vede o stafie. Din pacate, desi batran, el nu credea in terapii naturiste!!! Iar asta, pentru sufletul si viata omului, este foarte grav!!! Cert este ca am vazut cu ochii mei, ce si cat am putut elimina dintr-un organism atat de slabit, pe absolut toate caile: piele, limba, transpiratie, urina, scaun, meridiane energetice, etc. Un an!
Varianta de care aminteam mai sus, este cu totul altceva. In primul rand nu eram la capatul puterilor si nu depindeam de nimeni, ca in urma cu multi ani. Acum "cochetam", avand de ales intre metodele de tratament... E mare lucru sa-ti poti permite sa alegi, nefiind la capatul deznadejdii. Dar pana si sansa asta, tot Dumnezeu ne-o ingaduie.
Metode eficiente sunt cate stele pe cer, dar bolnavul din pacate depinde de propriile constrangeri. Este ca si cu credinciosul. Toti credem in Dumnezeu, dar de contactat, foarte putini reusesc sa aiba un dialog cu El... Si-atunci alearga la alte "credinte", care-i ofera mai multa... importanta...
Imi amintesc ca in acea perioada ("86 -"87) mi-am umplut biblioteca cu carti de specialitate, care stiintifice privind bolile sistemului imunitar, care din mediu naturist. In "Index fitoterapeutic", cred ca am gasit remedii extraordinare pe care, chiar daca nu le-am folosit pe mine insumi, ele si-au dovedit eficienta atunci cand am fost nevoit sa ajut pe cineva sa-si recapete sanatatea pierduta de multi ani... (Colita ulcero-hemoragica, pentru care un taximetrist din Bucuresti frecventa de ani multi spitalul Fundeni, iar Prednisonul dadea acum multe efecte secundare si nu-si mai afla deloc eficienta). Sau retetele unui calugar batran, la care am mers atunci (repet, in 1986), care peste ani, avea sa-mi salveze sora deznadajduita de ineficienta tratamentului clasic. Tot asa am descoperit "Medicina naturista" a prof. dr Pavel Chirila, si n-am putut rabda sa nu merg sa-l cunosc, pentru ca mi se parea un om cu totul deosebit pentru perioada de dinainte de "89. Spre deosebire de cei de la Fundeni, el era deschis atat la natura cat si la Dumnezeu... Dar eu eram vindecat deja, cand am avut aceasta sansa.
O alta lucrare care cred eu ca mi-a ajutat, a fost o carte micuta unde se vorbea la modul superlativ de metoda Kneipp. De la el am adoptat alergatul descult pe iarba inrourata, in fiecare dimineata. "Alergat" era un fel de-a spune, cel putin la inceput, ca de fapt erau cateva minute de "marsh lent"... Dar in general regimul in sine era pe baza de ceaiuri, mere, miere de albine, polen, tarate de grau, sucuri de morcov si sfecla rosie, si mai ales, in fiecare seara inainte de culcare, 250 ml de lapte in care clocotise timp de 3 minute, nu mai putin de 5 capatani de usturoi (curatat si taiat feliute). Un an intreg, in fiecare seara inainte de culcare!!! Evident, exclus zaharul, alcoolul, carnea de porc, miel, rata, orice prajeala... Cred ca pentru a incepe un astfel de tratament, e nevoie de rezolvat locatia si ambientul, fiindca fara sa vrem suntem afectati de cei din jur si la randul nostru, ii impovaram cu noul nostru stil de viata. Imi amintesc ca, atunci cand mergeam la control, trebuia sa urmez tratamentul in apartamentul fratelui din Brasov. Uneori mai avea si musafiri. Ajunsese sa ma intrebe de cand intram pe usa: "Iar trebuie sa faci lapte cu usturoi?"... Oricat as fi vrut, mirosul ajungea in toata casa, si nu era tocmai placut pentru cei mai sensibili...
Tratamentul cu sucuri de care vorbeam zilele trecute, a fost floare la ureche. Intre timp mi-am amintit exact cum ii spunea, fiindca pe langa sucurile zilnice, mai consumam si taratea de psilyum si bentonita. Pentru conformitate, o sa va dau link-ul. De recomandat, nu pot sa spun nimanui nimic. Cred ca fiecare om, in momente delicate, este in masura sa stea de vorba cu Dumnezeu. Iar cand spun sa stea de vorba, inseamna ca primeste si raspuns la nelinistile lui. Cel putin in cazul meu, asa s-a intamplat. Iar eu sunt un om absolut normal, ca oricare dintre voi! Ba probabil cu mult mai rau, din cate am observat!!!
Iata linkul: http://www.ariseandshine.com/cleanse...-sold-out.html
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote