View Single Post
  #4  
Vechi 24.07.2018, 04:40:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache.lung Vezi mesajul
Stiinta ne arata ca omaenii trebuie sa se culce cu stomacul gol.

Intr-un vidioclip pe Youtube, Dr. Munteanu ne da sfaturi despre alimentatie.
Si eu m-am orientat mereu spre deprinderile pe care le-am dobandit de-a lugul vietii in alimentatia "parinteasca" si, de cateva ori, am respins chiar si cele mai mici intruziuni(sfaturi) in regimul meu alimentar care nu mi-a facut niciun fel de probleme. Din punctul asta de vedere am argumente sa fiu conservator si, totusi, un prieten mi-a daruit o carte,
http://www.elefant.ro/carti/carte/di...ni-203895.html ,
care mi-a "miscat" putin mintea din conservatorism, dr. Hiromi Shinia, "Enzima miracol".
In aceasta carte doctorul, care mai demult a inventat endoscopul, arata cum a determinat prin conferintele sale si prin practica personala, ca in practica medicala sa fie introduse analize suplimentare pentru depistarea de noduli in intestinul gros, acestia formandu-se de obicei in mai toate formele de cancer, acest lucru fiind o dovada ca,(virgula!) cancerul se formeaza din cauza hranirii incorecte.

Ceea ce m-a impresionat a fost ca el isi desfasoara activitatea medicala la New York(cel putin 6 luni pe an) si in Japonia(vreo 3 luni), are o clientela(si renume) foarte mare cu cazuri vindecate de cancer si mai ales recrudescenta 0 la cazurile pacientilor lui.
Pentru asta el recomanda pacientilor lui un mod de alimentare experimentat de el insusi si explicat si argumentat in acesta carte, in care, printre altele, recomanda acesta pauza de seara pana dimineata(cam 12 ore).
Recomand cu caldura aceasta carte tuturor.

De fapt titlul cartii se refera la enzima de baza pe care o produce de regula organismul si pe care o "personalizeaza" dupa nevoile de moment ale organelor la care este trimisa; aceasta enzima este dependenta de modul nostru de a ne hrani, dar si de ordinea sau apucaturile cu care o realizam.

Eu am invatat din carte sa beau apa filtrata inainte de masa cu cel putin o ora si sa nu mai beau dupa masa deloc, caci se dilueaza amestecul format din mancare cu saliva si sucurile gastrice. Apa nu este un aliment care sa fie supus digestiei, ci este un element de baza din natura ce se absoarbe imediat din tubul digestiv.




P.S. In carte el spune ca nu are dovezi stiintifice pentru recomandarile lui, ci practica si experienta lui medicala recomandata de cazurile pacientilor lui, minutios analizate si tratate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.07.2018 at 05:32:14.
Reply With Quote