View Single Post
  #221  
Vechi 31.01.2016, 23:04:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Un alt exemplu este "lumina de la Ierusalim", care foarte bine ar putea fi produsul unei tehnici stravechi dar briliante, gen focul grecesc, dar evident "lumina de Pasti" nu arde tesuturile vii. Imi place mult pozitia lucida si realista a pr. Pruteanu pe aceasta tema.
Si daca s-ar dovedi pana la urma ca e doar o tehnica, asta nu insemna ca e o farsa. Logic. Eu cred sincer ca nu e o minune, ci doar...tehnologie greceasca veche. Oricum, NU trebuie conditionata taria credintei de miracole, fie ele adevarate sau fie ele doar minunisme pietist-samanoide.
Acum gandeste-te, patriarhii, episcopii si toti preotii cred ca acolo e o minune. Sa se insele toti si doar 2-3 sa stie adevarul, desi nici macar nu au fost acolo? Si toti Patriarhii Ierusalimului de sute de ani nu au alta grija decat sa pacaleasca lumea? Are nevoie ortodoxia de farse, nu are o multime de minuni?
Pentru ca ei nu au minuni, (neo)protestantii spun povestea cu "nu e nevoie de minuni" si ca doar cei fara credinta au nevoie de minuni. Normal ca au inventat asta, din moment ce ei nu au minuni. O religie fara minuni e semn clar ca nu are vreo legatura cu Dumnezeu, e o credinta moarta, nascuta din filozofia oamenilor. Iisus facea minuni si de atunci au fost tot timpul minuni in ortodoxie. Oare sfintii au putina credinta de sunt facatori de minuni? Dimpotriva, se spune ca cine are credinta cat un graunte de mustar va putea sa miste un munte, deci putina credinta face ca noi sa nu putem face minuni, la fel ca sfintii. E adevarat, se mai spune sa nu cautam sa ni se intample minuni, pentur ca si ingerii cazuti fac minuni si ei vin grabnic sa ne ajute cu o minune din asta, ca sa credem in ei.