View Single Post
  #28  
Vechi 06.07.2020, 08:44:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Asceza yoghină preaslăvește avataruri asiatice, nu pe Dumnezeu Treime, nu are cum să primească Har de la Dumnezeul Adevărat.
Dar yoghinului nu Dumnezeu Treime i-a dat duh de viata, ci avatarul asiatic?

Citat:
In India și Tibet și oamenii care au înnebunit de la asceză sunt considerați niște persoane spirituale ceea ce e o greșeală să consideri pe oricine spiritual, a se vedea cartea Marii Inițiați ai Indiei și părintele Paisie.
Am citit cartea acum vreo 3-4 ani, scrisa de un grec, Dyonysios Farasiotis, care si el a cochetat cu Yoga si a fost salvat de parintele Paisie, insa nu-mi aduc aminte de ce zici tu; de fapt parca imi aduc aminte doar de o descriere cam reportericeasca a situatiilor prin care a trecut autorul prin India, inainte de reintalnirea programata la final cu parintele Paisie. O voi reciti.

Citat:
Vindecarile minunate care nu ajută la mântuire, nu sunt de la Dumnezeu, chiar spuneau niște părinți că diavolul nu vindecă decât dacă poate să piardă mai bine, să îndatoreze omul față de lucrarea sa, iar la judecată omul să apară ca legat de lucrătura lui.
...
Da un singur exemplu de vindecare minunata de la diavol, ca sa nu cred ca faci propaganda habotnica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote