View Single Post
  #8  
Vechi 05.03.2021, 15:18:56
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Pot să spun cum procedez eu,
Mai bine nu spun fiindcă mă laud.
Iar lauda de sine dacă e dreaptă atunci pe unii îi va face să se simtă rău căci ei n-au cu ce se lăuda iar dacă lauda de sine e nedreaptă atunci e plină de hoție și de nedreptățirea celor care au lucrat cu adevărat deci e o laudă deșartă plină de minciună.

Cu mincinuna asta desfrânată e lupta și cu răutatea vicleană a eurilor lumii.

Lupta cea bună se duce pe cale prin post și rugăciune.

Omul crede că dacă mâncă bunătăți, înmulțește plăcerile bune și face ”dreptate” bună adică se răzbună cu cruzime bună și curată atunci firea lui va fi mai bună și el împreună cu firea lui va fi mai bun. Aici e confuzia, prin satisfactiile firii ce umple omul de bunătăți firea ta devine mai rea și tu mai egoist și tot mai rău pentru cei din jur căci ești un consumator al bunurilor și bunătăților nu un producător și ești și un făcător de rele și de rău celor din jur deci vei avea o fire tot mai rea. Nu vezi, nu sesizezi asta și nu-ți dai seama și te lași mituit prin încărcările și descărcările firii (mâncare, plăceri-odihne, răzbunări) crezând că devi mai bun prin ele când colo duhurile rele te mituie cu astea ca să le crezi bune și să le devi complice bun și defapt așa te înrăiesc și tu ca postul crezi că te îmbunătățești și chiar te lauzi crezându-te mai bun când defapt ești tot mai rău.

Rugăciunea și postul (inclusiv umilința, smerenia, ascultarea, modestia, pocăința, a sta mereu sub vină) fac în fire o schimbare cu 180 de grade și mergând pe cale doar așa firea ta (mâncare-pofte, mângâieri-plăceri-odihne, dreptăți-răzbunări) devine mai bună pentru cei din jur inclusiv pentru tine.

Nu vă lăsați mituiți de duhurile rele care vă ”mângie” plăcerile firii consumatoare de bunătăți crezându-vă mai buni, socotiti-vă mai răi ca alții nu mai buni.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 05.03.2021 at 15:39:47.
Reply With Quote