View Single Post
  #29  
Vechi 26.05.2009, 08:34:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Scurta lectie despre smerenie.

Eram la facultate, vorbind cu un bun coleg despre rugaciune. La un moment dat, eu spun: "Eu si rugaciunea, nu prea avem multe in comun. Mai mult chin decat reusita." La care el imi spune: "Nu mai spune asa, caci asta nu este smerenie, ci multa mandrie ascunsa. Smerenia este tacere. A spune despre tine ca nu ai rugaciune este mandrie."

Si mi'am dat seama ca are dreptate. Tare m'am bucurat pentru cat ajutor mi'a venit prin el.
Rugaciunea este rugaciune oricum ar fi facuta, chiar daca este si numai o incercare spre rugaciune.

Cei care zic despre ei cam asa: "Eu nu sunt frumoasa, eu sunt ultimul om, eu nu am rugaciune, eu sunt prost." Iar daca le spui tu astea, se aprind ca un foc de paie asupra ta. Cu toate ca eu insumi nu puteam sa'i accept pe cei care ziceau despre ei tot felul de cuvinte "smeritoare", iar in fapta se vede altceva, in cazul meu nu ma puteam vedea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote