View Single Post
  #30  
Vechi 25.07.2009, 21:34:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
As dori sa ne impartasim din experientele care ne-au marcat , care ne-au placut din discutiile cu parintii din manastiri sau viata de acolo.


Era o vreme cand mergeam mai des la manastiri, si intr-o periaoda de intrebari din viata mea. Am ales sa ma duc la o manastire si sa hotarasc acolo impreuna cu Dumnezeu , atat cat puteam eu sa inteleg si sa fac.


Nu am ajuns la manastirea la care imi propusesem sa ajung , era o zona care nu o cunosteam deloc si am ramas la prima manastire gasita.

Dupa spovedanie, Sfanta Impartasanie, discutii cu parintele si slujba a urmat si masa. La masa m-am asezat unde am apucat si imi asteptam mancarea (cu rabdare in trup cu nerabdare in minte ), cand am vazut ca veneau si restul parintilor la masa, asezandu-se langa mine si in fata mea. ( se lua masa cu parintii, nu separat).

Nu vroiam sa ii deranjez deci ma rezumam la a copia gesturile parintilor, fara intrebari si vorbe. Pana la urma parintele din fata mea a vorbit cu mine, i-am povestit de unde sunt, mi-a zis ca facuse armata acolo si altele, cand eu nedumrit il intreb :

- Parinte putem incepe sa mancam sau il asteptam pe parintele staret?
Eram nedumerit pt ca o parte din monahi incepusera sa manance iar altii asteptau. Iar gandul meu tot la mancare.

Parintele bland, si cu o anumita simpatie ce i-am simtit-o din prima clipa imi raspunse:
-Il asteptam pe parintele staret , trebuie sa vina acum.



Aparu si parintele si dupa o rugaciune scurta si un “clinchet in pahar” incepusem sa mancam si noi restul. A fost cea mai frumoasa ascultare, pentru un moment am simtit ca ma primisera in obstea lor si cred ca si credeau ca am sa raman.
Am plecat pentru ca simteam ca le tulbur vietuirea, insa imbogatit de momente dragi si uimit de dragostea si usurinta de a ma primi si trata ca pe unul de-al lor.



La manastiri faci destul de des ascultari, dar niciodata nu o traisem si nu o primisem cu atata dragoste.
Mi-a plăcut mult aceast topic.Prea multe ascultări nu am făcut căci sunt om lumesc și rebel,mândru dar, tare aș vrea să mai vină frați într-u credință să povestească lucruri de care să ne folosim.Să nu lăsăm să moară aceast topic.Putem învăța atâtea unii de la alții!!
Și ascultarea de părinți,de soț (soție) de frați mai tari în crdință,de șefi(patroni) este tot ascultare!Nu știu dacă toate ascultările sunt însă bune...
Trecem printr-o perioadă mai dificlă (cu ajutorul lui Dumnezeu o vom depăși). Mi s-a propus să merg la măn. la Pertru Vodă.Îmi doream mult să ajung.Spunândi-i soțului,m-a întrbat câți bani sunt necesari și a hotărât "...nu,de data asta nu sunt de acord să mergi mai așteaptă o lună".Am făcut ascultare căci așa face o femeie creștină.
Am trecut pe la bisericăîn aceiași zi. Fata care are grijă de bis.mi-a spus că vrea să cumpere două vaze mari la iconostasul Maicii Domnului.Negăsind prin apropiere m-am oferit să caut eu prin oraș.Când veneam cu ele la bis.fiind foarte cald și vazele grele nu știu cum m-am îmiedicat și am căzut.Vazele s-au spart.Fiind greșeala mea le-am plătit căci așa era cinstit.
Mâhnită oarecum mi-am spus:dacă mergeam la măn.cu banii aceștia mă foloseam.
Oare a fost bună ascultarea pe care am făcut-o căci frumoasă nu a fost câtuși de puțin?!?!

Last edited by dorinastoica14; 25.07.2009 at 21:39:40.
Reply With Quote