Subiect: Despre icoane
View Single Post
  #7  
Vechi 07.04.2011, 08:04:57
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".
De cand eram mica mi-am pus intrebarea asta insa nu mi-a explicat nimeni concret. Va rog sa ma ajutati
În afară de răspunsurile date mai sus, ar mai fi niște aspecte care ar putea să ne dea de gândit. Și mie mi-au dat de-a lungul vremii. Legat de închinarea la icoane este și cultul sfinților, pentru că și ei sunt reprezentați în icoane. Ei, târziu am înțeles, auzindu-l pe Patriarhul Bartolomeu II, vorbind despre sfinți și spunând că Hristos este prezent în sfinții Săi (lucru spus, de altfel, și de Psalmistul David: „Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi”). Asta e realitatea. Sfinții sunt persoane în care viața lui Hristos s-a desăvârșit. Ei au ajuns să trăiască așa cum spune Sf. Pavel: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine”. În Duhul Sfânt, desigur. Prin urmare, Hristos însuși a luat chip în acești oameni, pe care noi îi cinstim. Dacă ne închinăm lor, lui Hristos ne închinăm. Pentru că așa a binevoit Domnul: să lucreze prin oameni. De aceea a lăsat apostolii și Biserica.
Pe de altă parte, icoana, spunea Sorin Dumitrescu, se naște, într-un fel, din mâna pictorului, de la Duhul Sfânt. Adică e alcătuită sub inspirația Duhului Sfânt. Adevărații pictori de icoane, cei care se roagă și postesc înainte de a picta, scot acel chip de sfânt nu din imaginația lor, ci de la Duhul. De aceea, nu e important dacă chipul este fidel din punct de vedere fizic originalului, ci din punct de vedere duhovnicesc. Și, în acest fel, chipul din icoană e plin de energiile dumnezeiești de care s-a învrednicit cel reprezentat în ea. Așa s-ar explica faptul că unele icoane sunt făcătoare de minuni. Și tot de aceea nu este deloc greșit a le săruta și a ne închina înaintea lor. Mai mult decât atât, ele sunt sfințite în biserică, atinse, deci, încă o dată, de energiile binefăcătoare pe care Biserica le împrăștie din belșug în toate slujbele ei. Iar izvorul tuturor acestora este, bineînțeles, Dumnezeu - Tatăl cu Fiul și Duhul Sfânt.
Reply With Quote