View Single Post
  #14  
Vechi 24.02.2014, 16:54:39
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Alin B., frățioare, mulțumesc că vrei să mă ajuți, dar sincer, simt că nu mai ajutat, din contră, parcă vrei să tulburi, să mîhnești, nu să aduci pace, simt în posturile tale că tu nu ajuți oamenii, fiind zeflemitor, arăți doar greșeala omului, și rîzi de el, ba te mai și bucuri dacă rîd și alții de el.

Uite, eu recunosc că sunt neputincios și greșesc adesea, și adesea, defapt mereu am nevoie de ajutor și mă bucur cînd cineva mă ajută, cu inimă curată, învăț multe de la fiecare, roagă-te pentru mine.
Dar cu toată dragostea ce îți port și cu durere îți spun că din posturile tale nu știu dacă am putut să învăț ceva, să-mi fie de folos spre mîntuire, ci doar folos spre demolarea virtuțiilor.

Tu recunoști că greșești, frățior iubit? Te bucuri și tu cînd vine cineva și vrea să te ajute?
Îți dorești ca în fiecare post al tău să ajuți spre mîntuire cel-cea căruia îi scrii?
Îți dorești să aduci pace și să mărturisești adevărul în ce scrii?

Te văd, adică simt în cuvintele tale, că ești plin de tine, și vrei să ai mereu dreptate, să fi mereu autentic, nu știu cum să spun, ori asta e mîndrie, știm amîndoi, spun și Sfinții Părinți.
Sau spui că nu ai nevoie de ajutor? Mulțumești cînd te ajută cineva? Te îndrepți cînd te mustră cineva?
Cine știe ce mai spui tu în mintea ta... Doamne miluiește. Dumnezeu să te ajute în războiul nevăzut ce îl porți și tu în fiecare minut, ca toți oameni de pe pămînt.

Mai pune și tu din cînd în cînd vreun verset, la ce spui, să arăți că după Dumnezeu tînjește inima ta, sau măcar mai amintește de vreun cuvînt al Sfinților Părinți, nu fi doar zeflemitor, nu înțăpa omul, dacă prin asta nu îl apropii de cele bune.
Of, ți-aș spune mai multe, dar cred că ai duhovnic și cred că te rogi, cerînd să te ajute Dumnezeu să înmulțești virtuțiile, cel puțin nădăjduiesc că faci lucrurile astea...

Iar pentru toți, care a-ți scris în acest topic, a judeca, dragilor, înseamnă a pune o etichetă, a da un verdict, lucruri cu totul diferite față de a ajuta, a sprijini, sau diferite față de a dojeni, sau a mustra. 3 atitudini diferite.

Și un ultim lucru, Alin B., frățioare, la semnătura ta scrii că: "suprema înțelepciune este a distinge binele de rău". Ei bine, asta este pricina căderii omului, că au ajuns la cunoștiința binelui și a răului. Au ajuns să cunoască răul ! Iar asta nu e înțelepciune, și nicidecum suprema înțelepciune, Doamne ferește să fie așa. Suprema înțelepciunii este Dumnezeu, și El este Cel ce este, adică este fără definiție.

~ Și ca să nu mă îndepărtez de jacheta lui Ioan, că văd că lăudați pe norvegieni, pentru nimic practic, doar o reclamă la a face donații către o organizație laică, ca și crucea roșie, ai cărei lideri, au domenii în destinații exotice, și buncăre subterane pentru apocalipsă. Spuneți că judec din nou? I-am osîndit cu ceva pe acei oameni? Am dat vreun verdict? Nu. Dumnezeu să-i mîntuiască.
Dar niciodată să nu faceți donații către astfel de organizații. Ci doar către Biserica lui Hristos, sau la un cerșetor direct în mînă.

~ Biserica Ortodoxă Romînă a cheltuit 18 milioane de euro, numai pentru caritate, și numai întrun singur an, 2013.
http://www.lonews.ro/stiri/lifestyle...singur-an.html

Deci?

~~~ Jachetele Bisericii lui Hristos, Celei Una, Ortodoxă ! Fără camera ascunsă ! Să luăm aminte !

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 24.02.2014 at 17:11:34.