View Single Post
  #113  
Vechi 18.09.2011, 00:02:21
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cata vreme il marturisesc pe Sf. Parinte de la Roma si ascult de ierarhii mei, totul e ok.
Atitudine clară de papolatru. Spre deosebire de creștini care Îl mărturisesc pe Dumnezeu și pe Iisus Hristos Mântuitorul, fanaticii papolatri îl mărturisesc pe papa. El este dumnezeul lor pe care îl mărturisesc după cum clar se vede din chiar cuvintele nebotezatului.

Atitudine clară de hominidă formalistă care nu are nici o pătrundere spirituală a creștinismului, condiție specifică celor în care Cuvântul lui Dumnezeu nu pătrunde. Tipic nebotezaților.

Citat:
Din fericire, Ortodoxia, care e minunata, (si pentru a fi perfecta are nevoie doar de reintrarea in comuniune cu Sf. Parinte)
Din fericire Ortodoxia este în comuniune cu Sfântul Părinte, pentru că pentru creștinii ortodocși Sfântul Părinte este Iisus Hristos. Știu că pentru un nebotezat falsa comuniune cu oamenii este mai importantă decât comuniunea cu Dumnezeu. Iisus Hristos este Capul Bisericii, iar Biserica Ortodoxă este Trupul Lui.

Citat:
Da, sunt pe forum ortodocsi, pe langa care eu sunt un beginner al beginningului, sa zic asa: Mihailc, delia31, AlinB, N.Priceputu, cristiboss56, si multi, multi altii. Cu ei, dialogul in contradictoriu este o placere si o imbogatire, deopotriva.
Este bine că ai început să conștientizezi că acest forum este destinat comunității creștinilor ortodocși. E bine și mai târziu decât niciodată. Însă în ce privește "beginningul", te sfătuiesc să cobori cu picioarele pe pământ și să mergi să te pocăiești în sac și cenușă. Poate Dumnezeu se va milostivi de sufletul tău nemântuit și va binevoi să te primească la botez.