View Single Post
  #117  
Vechi 30.09.2011, 20:22:55
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Pe mine nu mă interesează că nu l-ai scris dumneata. De vreme ce ți-ai permis să îl afișezi mă gândeam că, pe lângă obișnuita obrăznicie și impertinență, o să ai și bunul simț să îți asumi ceea ce propaganduiești. În sfârșit am observat că în mod clar nu ai identificat temeiuri biblice pentru astfel de ideologii, fapt pentru care acceptarea din partea ta a unor asemenea ideologii dă de înțeles că așa-zisele principii după care te ghidezi sunt apă de ploaie și prin urmare este normal ca să nu mai ceri nimănui să se ghideze după principiul falimentar sola scriptura. De fapt toate astea arată în continuare lipsa de caracter pe care o manifești sistematic pe acest forum, aș zice chiar cu obstinație și impertinență.

În rest toate pseudo-argumentele pe care îți faci iluzia că le-ai aduce, ca și cum ar fi argumente, nu sunt decât tendința manifestă de a scoate în evidență lipsa de discernământ spiritual care caracterizează adepții sectei din care faci parte. Este evident că lepădarea pentru Hristos nu are nici cea mai mică legătură cu abandonarea totală și fără condiții față de orice duhuri, și mai ales ținând cont de sfatul pe care noi îl avem permanent de a cerca, de a discerne duhurile. Deci ai înțeles bine că acea formulă de magie "carismatică" nu are de fapt temei biblic și mă bucur că, în mod tacit și implicit, ai căzut de acord asupra acestei concluzii.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Te asigur ca nu e nimic periculos in a părăsi totul si a te abandona in brațele Mantuitorului. In mod deplin si fara conditii.
E cel mai sigur loc din univers. Doamne ajuta.
Te asigur și eu că nu vreau cu nici un chip să părăsesc totul și să mă abandonez în brațele Mântuitorului prin intermediul tău, al vostru sau al sectei și sectelor pe care le reprezinți. Nu am nevoie de mijlocirea voastră, a sectei și sectelor voastre eretice, mincinoase, lipsite de discernământ și deraiate de la adevăr. Pe noi creștinii ortodocși lui Hristos ne încredințează Biserica pe care El a trimis-o, a întemeiat-o și a sfințit-o în adevăr. Și de asemenea sfătuiesc pe orice creștin, ortodox sau heterodox, să se ferească de putoarea înșelăciunii și înșelării voastre sectare. Este spre binele lor și spre binele vostru, poate veți reuși vreodată să ieșiți din lazaretul înșelării în care dormiți.