View Single Post
  #9  
Vechi 06.12.2016, 10:21:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
... am discutat și cu psihologi,chiar si psihiatrii,însă de multe ori nu puteam să dau totul afară,să vars tot ce am pe suflet,asta s-a intamplat și cu preoți de multe ori.Probabil când găseam persoane competente nu eram eu destul de diferite deschis,probabil din neincredere sau frică,iar când aveam strafulgerari de explozie,rămâneam cu replici gen,du-te la duhovnicul tău,sau tăcerea profesională a psihologilor.Și sunt mulți oameni care caută ceva,sau se simt singuri,sau nu au liniște,dar nu ședințele de psihologie sau spovedaniile sunt solutia,acestea sunt doar un calmant de moment...
Uite ce cred eu:
1) Nu e obligatoriu să dai totul afară. Nu există acest "trebuie". Asta e o prejudecată. Mai degrabă, uneori, șmecheria e tocmai să conții! Nu să verși...
2) Tăcerea profesională e alt mit. Psihologul bun vorbește când e de vorbit și tace când e de tăcut. Asta se construiește în cadrul intimității terapeutice.
3) Ședințele și spovedania sunt o parte a soluției. Indispensabilă. Restul vine ușurel, cu timpul, cu firescul vieții. Să nu grăbim pe Dumnezeu! Să nu ne grăbim nici pe noi.
4) Dacă îmi permiți o sugestie, cu riscul asumat că aș putea să mă înșel, cred că ți-ar folosi un terapeut A.T. Aveți prin Cluj vreun analist tranzacțional? Mi se pare că da, nu știu sigur...
Tipul de trăiri și dileme pe care le relatezi de-o vreme fac parte, așa cum sună ele în ce ai scris până acum, dintr-o chestie clasică: "frecușul" dintre script și contrascript.
Caută un A.T. și zi-i că ți-a zis unul despre treaba asta și vezi ce urmează...:) Te-aș ruga să îmi dai de veste, dacă faci ce ți-am propus, după 2-3 luni. Spor! O să ai surprize mari..:)) Și foarte frumoase! Și te vei întoarce în Biserică eliberat de porcăriile pe care ți le-au pus nepricepuții și șmecherașii în cârcă. Și vei fi fericit de regăsirea lui Acasă, și vei plânge mult. Eliberat... Trăind din plin Firescul Ortodoxiei, nu maimuțărelile unora.
Crede-mă și pune-te pe treabă, că e mai simplu decât pare acum. O vreme vei fi furios pe tine că ai pierdut atâta timp, însă o să-ți treacă. Beneficiile sunt o alinare irezistibilă!
(De ce spun asta? Dacă nu mă înșală flerul, cred că joci într-un fel de film paralel... Nu e al tău, deși din păcate joci bine rolul.)

Last edited by ioan67; 06.12.2016 at 10:24:15.
Reply With Quote