View Single Post
  #18  
Vechi 09.08.2007, 13:38:59
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc frumos:)
Pelerinul rus, l-am citit prima data acum 9 ani. Se nascuse in mine o dorinta si o ravna extraordinara pentru rugaciunea inimii. Imi amintesc (zambind ce-i drept acum)ca imi cumparasem o traistuta in care imi pusesem Psaltirea si Pelerinul rus si asa cu trasita in spinare si cu copilasii dupa mine urcam pe un deal si citeam cu nesat. Sotul meu era mai mult plecat in aceea perioada, eu eram casnica si aveam tot timpul la dispozitie. Dar din pacate asta e doar "o etapa" a vietii mele..timpul, viata mi-a pus in spinare multe "incercari".. ravna aceea a disparut.. Acum ma regasesc mult mai mult in cartea Pr Siluan, cand inima mi-e plina de manie, de durere, de neputinta, citesc cuvintele pline de bunatate si de iubire ale sfantului..ma rusinez si plang..
Foarte mult imi place si Pr Porfirie, pr Paisie, Pr.Cleopa, Pr Arsenie, Danion Vasile. Prefer cartile "simple" fara termeni grei, am citit candva si Pr Staniloaie imi place mult dar are un mod de a se exprima cam "greu" ptr mintea mea prea putin pregatita:D. Carti sunt, Urzicuta si exemple avem ne ramane doar sa vrem sa ne schimbam viata si sa urmam Lui Hristos:)
Reply With Quote