View Single Post
  #2  
Vechi 10.03.2011, 13:57:10
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul

"Fereala" de copii este acelasi lucru cu avortul?

Ce trebuie sa faca un sot din punct de vedere crestinesc,daca celalat refuza sa respecte legea facerii de copii?

Cum se mai poate schimba mentalitatea oamenilor din jurul nostru,cand toti sunt robiti placerilor si vietii "caldute" si comfortabile?Raspunsul il dau tot eu: propriul exemplu e unica solutie.Insa ce e de facut cand sotul/sotia nu este de acord sa te urmeze in hotarare?
cu avortul nu sunt nici eu de accord... adica chiar daca Doamne fereste, iese un copil cu probleme, psihice, fizice, tot fiinta umana este si are dreptul la viata, si din moment ce Dumnezeu l-a dat, omul trebuie sa isi care crucea. nu de alta, dar poate primi o cruce si mai grea.

cat despre "fereala" ... se zice ca e pacat, da ... adica din moment ce Dumnezeu da un copil, stie El de ce, si niciodata Dumnezeu nu da mai mult decat poate duce omul. in ziua de azi mentalitatea este ca vai nu am bani, nu am cea mai tare si banoasa slujba, nu am viluta, masina, inseamna ca nu am cu ce sa il cresc. dar omul nu se mai gandeste ca Dumnezeu are grija de toti, ne da absolut tot ce avem noi nevoie, chiar daca noi nu suntem niciodata multumiti si intotdeauna vrem mai mult, plus ca Dumnezeu nu pune in spinare mai mult decat poate duce omul.

multe cupluri s-au despartit din cauza ca unul vroia copii si altul nu ...

in general trebuie vorbit si insistat, trebuie ajuns la un accord comun, fiecare sa isi zica parerea, poate trebuie mers la preot, apelat la un ajutor ... oricum in general, inainte de casatorie, cineva stie cu cine se ia... adica trebuie discutat despre planuri de viitor, despre interese comune, si printre interese comune ar trebui sa fie si copiii, nu doar banii, distractiile, petrecerile, calatoriile, vile, masini si alte lucruri total materiale.

cel mai rau caz, la care nu ar trebui sa se apeleze niciodata, este ca daca sa zic, cel care nu vrea e barbatul si femeia vrea foarte mult, asa e mai usor , "accidente" se pot intampla.... ups, am uitat sa iau pastila, iaca buba.... nu stiu cat de crestineste este asta, dar poate unii barbati trebuie impinsi mai cu forta de la spate ca sa descopere ceva care poate totusi se dovedeste ca le-ar place...adica sa fie tati ... sau pur si simplu sa se maturizeze.

daca femeia e cea care nu vrea... e mai greu ... discutii, convingeri ... si daca femeia se lasa greu convinsa.... doar Dumnezeu poate face o minune.
Reply With Quote