View Single Post
  #15  
Vechi 30.11.2015, 22:13:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu ma intreb sincer cam ce-i invatati voi cei care aveti copii.
Ca i-a adus barza, sau cum face albinuta cu floricica?
Sau cum le spuneti despre ceea ce li se intampla la o anumita varsta (mai ales la fete)? Ce au de facut?
Sau ce le spuneti daca vin si va intreaba diverse lucruri? Ca nu e voie sa le stie? Tot le afla cumva, mai bine, saumai prost.
Inainte vreme fetele se speriau cumplit ca sunt bolnave sau chiar ca vor muri din cauza ca sangereaza undeva.
Iar de baieti nici nu stiu ce sa spun, ca si ei patesc ceva...

Sau mai bine sa citeasca pe net si prin alte reviste si carti si sa invete toate prostiile si sa nu aibe cum sa se lamureasca. Da, mai bine asa. Ca toti suntem pudici.

Copii din ziua de azi stiu mai multe decat va inchipuiti si e posibil sa fie o varza in capul lor.
Iar despre parintii despre care ziceti voi ca trebuie sa le faca educatia acasa ce sa mai spun? Ei ce stiu?
Ca generatiile mele nu stiu mare lucru. Parintii nostri nu discutau cu noi.
Ajungeai la casatorie (fetele) si nu stiau nici cum arata un barbat gol. Si poate si multi tineri, baieti nu stiau cu ce se "mananca" o fata.

Pana si noua, in vremurile apuse si ne spunea la scoala macar masuri de igiena locala.

Din ceea ce am vazut pe un link mai sus, doar cateva lucruri ar trebui socase. Restul sunt perfect normale.
Pana si la ora de anatomie (noi am facut asa ceva in scoala acum 40+ de ani) si inveti cate ceva.

Hai sa fim seriosi? Tocmai din nestiinta se intampla toate prostiile in ziua de azi. Pentru ca un copil/tanar nici nu e constient ca dupa sex rezulta un copil.
Habar nu au. Si apoi se duc la avort.
Vai ce grozav este sexul, vai nu ni se intampla nimic. Si apar copii in cel mai bun caz, daca nu boli venerice si HIV si alte cele.
Macar sa le spuna cineva ca nu este asa grozav si ca trebuie sa aibe grija.

Sunt ingrozita in ce fel ganditi, mai ales un medic.

Si am sa va spun inca ceva: sa fereasca Dumnezeu pe orice copil (al vostru) sa ajunga la casatorie fara a avea habar de unele lucruri si apoi sa sufere toata viata. Lacrimi amare!!!
E frumos si bine sa te abtii si sa nu desfranezi, dar sa nu ai habar de nimic nu este o solutie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 30.11.2015 at 22:15:19.
Reply With Quote