View Single Post
  #7  
Vechi 13.02.2009, 16:28:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu cred ca Dumnezeu e eretic, dar nu cred ca Dumnezeu mai are trebuinta de un popor ales, Hristos a impacat lumea cu Tatal, Evanghelia trebuie propovaduita la toate neamurile, in rugaciune cerem sa se faca Voia Domnului si pe pamant la fel ca in cer nu sa pice imparatia cerurilor pe pamant numa martorii lui Iehova au astfel de doctrine cu imparatia pamanteasca

si..la ce folos pentru Evanghelie si mantuire sa exista undeva intr-un neinsemnat punct de pe glob o cetate cu un nume atat de pretentios "Noul Ierusalim" care este scopul acestei organizatii? obsesia apocalipsei?
domnule sigur ca Imparatzia Cerurilor nu vine in chip vazut... adica intronarea pe pamant a unei tzari, a unei puteri pamantene, asha cum spun sectantzii ori jidovii... dar totushi...

Imparatzia Cerurilor cea Tainica shi ascunsa... totushi nu este o himera...

shi nu vad pentru ce credetzi voi ca totzi ereticii, sectantzii gandesc prost, fac toate prost shi rau shi numai noi suntem buni shi dreptzi shi de ce ma rog mocirlim pe unii cu ce fac altzii? de ce ar trebui sa dea socoteala cei din Noul Ierusalim, sfanta Cetate, ca shi Cetatea de la Recea, cu ce zic sau fac penticostalii sau martorii sau adventishtii...

poi fiecare are mintea ei... la secte ma refer... nedeplinatatzile ei...

dar nu inseamna ca tot ce fac e stramb, ci sunt mult lucruri pe care ei le fac asha ca in ortodoxie... iar noi nu le mai facem ca le fac ei shi credem ca nu e bine sa le facem pentru ca-s de la eretici... poi ei le-au luat de la noi, le fac strmb shi noi nu le mai facem deloc, poi nu noi greshim mai mult ca le-am lasat de tot?

dar revenind la sf. Cetate a Noului Ierusalim, de ce ar trebui sa dea ei socoteala de ce fac Martorii lui Iehova ori penticostalii? sau voi osanditzi pe unii cu altzii asha fara pic de decentza shi discernamant? poi daca Domnul cand a fost chemat sa judece pe cineva a intrebat : "Cine M-a pus pe Mine mai mare peste voi?" in sensul ca s-a smerit sa judece shi acolo era vorba de eresuri mari shi multe, caci ereu multe partide evreieshti care rastalmaceau scripturile, shi nu i-a osandit, ci doar i-a mustrat shi dojenit cu duhul blandetzii shi cu Cale-Adevar... ca sa-i aduca la Viatza... deci daca Domnul nu a judecat, atunci ma intreb cine eshti dumneata sau eu ca sa jucam mereu meciurile de juniori judecatori shi sa avocatzim lucrurile ca sa primim semne ori minuni...

poi fiecare se poate pune la punct... asha cum a spus parintele Arsenie Papacioc, shi a intrebat acela care-i lua interviu, cum?

shi parintele intai shi-a facut Cruce...

deci asha s-a pus la punct.