View Single Post
  #11  
Vechi 08.05.2011, 16:03:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Intrarea mea la facultate se datorează unei minuni care a avut loc prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria.

Eram cât de cât pregătit, dar destul de departe de a fi tobă de carte. Auzisem că, la biserica Icoanei din București, care se afla nu departe de locuința mea pe atunci, se află o foarte veche icoană făcătoare de minuni. M-am dus să mă rog. Am simțit, atunci, o mare liniște și încredere.
Încrederea s-a mai evaporat în zilele examenelor. Eram o mare de oameni, concurența era de 12 pe loc. Nivelul era foarte sus, foarte puțini erau cei care nu făcuseră meditații intensive. Dacă ar fi fost după meritul personal, nu aveam cum să fiu printre puținii câștigători și mi-am dat seama de asta încă din prima zi, la proba de fizică. Una din cele patru probleme nici nu știam cum să o apuc. Am lăsat-o la urmă și le-am făcut pe celelalte trei: degeaba, cu 75 % examenul era pierdut. Vreo oră m-am canonit la acea problemă. Când mai erau doar trei minute până la expirarea timpului, mi-a "picat fisa" cum spuneam atunci (azi aș spune că am avut o iluminare). În următoarele trei minute, am scris o pagină ca sub dicteu. Cu tot cu calcule, cu verificare dimensională, cu tot. În mod normal, nimeni nu poate scrie o pagină în trei minute, nici sub dictare. Poate doar stenografii, dar nu eram stenograf și ceea ce a ieșit nu era stenogramă. Rezolvarea era perfectă. Dar nu a fost rezolvarea mea, a venit de sus.

La proba de biologie, subiectul principal era cu o capcană în enunț. Nu se obișnuia așa ceva, "păcălirea" candidatului prin enunț înșelător nu era o practică obișnuită. Dar, pesemne din cauză că eram 12 pe loc, au dat un enunț care să ne pună pe o pistă falsă. Dacă aș fi căzut în capcană, așa cum au căzut majoritatea, aș fi răspuns la cu totul alt subiect. Mi-am dat, însă, seama. Dar sigur pe mine nu eram. Vedeam ce scrie cineva de sub mine (eram dispuși în amfiteatru). Intrase pe pista falsă. Hm ! Atunci, am făcut cel mai mare efort vizual pe care l-am făcut vreodată, să văd ce scrie cel din dreapta. Intrase pe pista falsă...dar dacă nu era falsă ? M-am întors să văd ce scrie cel din stânga. Ei bine, și acesta scria despre celălalt subiect. Am încasat atenționare de la supraveghetori: știam că nu mai am voie să mă mișc două ore. Atunci, cu cartonașul galben luat, singur cu lucrarea, am avut de făcut o alegere grea. Când trei candidați scriu de rup despre altceva, ajungi să te întrebi dacă nu cumva tu ești, de fapt, cel pe arătură. Atunci, mi-am amintit de icoana de la Icoanei și am întrebat: "Sf fecioară, ce să fac ?". Am simțit imboldul de a scrie așa cum credeam eu. Am câștigat.

Sfântă Fecioară, roagă-te pentru mine și atunci când am să dau cel mai greu examen !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.05.2011 at 16:09:27.
Reply With Quote