View Single Post
  #6  
Vechi 19.11.2009, 13:36:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mare atentie sa nu devenim cumva rasisti, mare atentie!
La un moment dat, acum multi ani, a trebuit sa stau in spital; mi-era rau si-mi reveneam cu greu dintr-o anestezie. Si ce vad deasupra mea? Un chip de femeie tanara, care tipa cat putea:"Dom'doctor! Dom'doctor! S-a trezit romanca!" Si apoi cine m-a ajutat? Vreuna din asistente? Nu! Vreuna din romance? Nu! Cele 2 tiganci din salon, dintre care una era complet analfabeta.
Acuma e adevarat, au vrut sa-mi dea si carne semi-cruda de oaie adusa de multimea neamurilor lor, ca sa prind puteri si, evident, mi-au folosit periuta de dinti... dar asta-i cu totul alta poveste...Asadar...
M-ai facut sa rad la faza cu carnea si periuta de dinti...

Nu e vorba de rasism, Doamne fereste! Insa am observat ca pentru unele minoritati aceasta toleranta a cam luat amploare intr-un mod eronat...nici macar nu prea mai sunt considerati oameni simpli care au si obligatii ca toti ceilalti de altfel, dar in fata carora daca indraznesti sa le spui ceva...s-a terminat, tocmai in virtutea acestei "tolerante"!

Am auzit un caz foarte sugestiv, si pe undeva eram sigura ca se va ajunge la astfel de situatii inca inainte sa aflu de existenta lor: Intr-un camin din Germania erau cazate mai multe fete, printre care si o negresa...toate cazusera de acord sa isi spele oalele dupa ce gatesc, deoarece bucataria era comuna si ar fi fost urat sa vina altii din urma sa o gaseasca murdara. Buuuun...restul fetelor cum gateau si spalau in urma lor, lasand totul curat si la locul lui, negresa nuuu...lasa totul mizerabil. La un moment dat una dintre colege i-a sugerat ca ar fi frumos sa isi spele vasele in care gateste, pentru ca asa face toata lumea...la care ea a raspuns " Ai ceva cu mine, esti rasista???"

Ei bine...atunci cand unii oameni deja dau aceasta turnura situatiilor avand ca pretext culoarea pielii, e foarte grav, inseamna ca pe undeva au fost intelese prost lucrurile si se profita de ele intr-un mod deplasat.

Pentru ca s-a pus accent pe toleranta, obligatiile pe care ar trebui sa le aiba fiecare cetatean au ramas undeva pe un plan secund rau de tot....si pe aici vad eu o problema.

Pe mine nu are de ce sa fie nimeni obligat sa ma suporte si nici macar nu inteleg de ce ar trebui sa oblig pe cineva sa o faca ..cu atat mai mult nu inteleg de ce, fiind nesimtita ar trebui sa am pretentia sa fiu respectata fara a ma autoeduca macar?????
Reply With Quote