View Single Post
  #44  
Vechi 04.10.2013, 20:41:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti explic cat pot de clar ca sa intelegi ce incerc sa spun.In general o revelatie(fie si daca analizezi termenul grec al sintagmei),are un alt sens.La ortodocsi,de exemplu,notiunea desemneaza actiunea prin care Dumnezeu impartaseste omului tot ce ii este de folos pentru mantuirea lui. Daca era o revelatie era de preferat sa fie dogmatizata.Nu a fost dogmatizata si prin urmare este considerata o teologumena,adica o parere teologica cu un consens mai mic sau mai mare,variat,dar care nu afecteaza dogma fundamentala.Teologumena devine dogma prin proclamare si pana atunci acceptarea ei este un act liber ce nu tine de actul marturisirii credintei in sine. Sfanta in cauza nu este prima care a vorbit despre asa ceva,s-a inceput cu mult inaintea ei si desi avem un florilegiu de opinii patristice pe aceasta tema ea nu a fost strict definita ci acceptata in cadrul mai larg al traditiei,fara a se da verdicte categorice cu privire la ea.Geneza unei asemenea idei nu este in crestinism si tocmai acesta suspectez ca a fost motivul pt care a ramas o teologumena,poti verifica singur si impartial cam pana unde merge geneza ideii in sine.

In ceea ce priveste mostenirea iudaica te asigur ca este foarte bogata,inclusiv la ortodocsi si as mentiona,cu titlu de exemplu,hainele preotesti,dupa cum analiza Arhimandrit doctor lector Vasile Miron care spunea:,,Potrivit marturiilor biblice si patristice vesmintele liturgice intrebuintate azi in Biserica noastra provin din epoca apostolica ca o continuare a vesmintelor Vechiului Testament pe care le purtau arhiereii,preotii si levitii din serviciul divin de la cortul Marturiei si apoi de la templul decla Ierusalim (...)Braul il gasim in intrebuintare si la popoarele antice,in special la cele orientale.Originea lui urca pana in vremea Vechiului Testament avand corespondent intre vesmintele sacerdotale de la cortul sfant,cingatoarea lui Aaron pe care o purta la piept pt a insemna demnitatea si curatia slujirii (...) Engolpionul este o insigna arhiereasca de forma unei iconite rotunde facute din email,aur sau argint care infatiseaza chipul Mantuitorului si al Maicii cu pruncul in brate.Cat priveste originea cei mai multi liturgisti inclina sa creada ca engolpionul este o imitate a hosenului,sau pectoralului arhiereilor din Legea Veche in care se pastrau pietrele sortilor sfinte ,,Urim si Tumim".

Tot crestinismul are o bogata mostenire iudaica(metamorfozata) Cataline,conceptuala si liturgica mai ales ortodocsii si nu este deloc un lucru rau,am mult mai multe exemple dar putin timp,mai cautati si voi prin datele credintei pe care o iubiti,sunt multe aspecte intersante.Problema conceptiei vamilor,ca si vesmintele liturgice(de aceea ti-am dat exemplul ca sa fie ideea mai clara)a parcurs un drum similar,a existat un cadru incipient,o prefigurare a conceptiei daca vrei prin iudaism si o conceptie completa(evolutie graduala)in crestinism.Daca as da dovada de umor te-as invita sa mergem prin Egipt,zona Karnak,ca sa vezi niste ,,preinchipuiri"egiptene ale intelegerii crestine de mai tarziu de te-ar lua ameteala de emotia in cadrul regasirii unor idei similare.Anumite teologumene au istoria lor,nu au aparut prin sec X oricat de pasionati de corectitudine am fi :) De aceea au si ramas teologumene.Din pacate trebuie sa ma opresc aici,mi-am promis ca ma opresc definitiv cu postarile pe acest forum cand ajung la o mie si mai am una singura care insa o pastrez pentru un anumit moment.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.10.2013 at 20:56:40.
Reply With Quote