View Single Post
  #7  
Vechi 01.11.2022, 19:51:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Crestinii au, dupa cum am observat, o imagine destul de rea despre ei insisi. Se cred incapabili de a ocoli pacatul. Or moralitatea incepe acolo unde exista posibilitatea de a nu produce raul. Ca sa fii un om moral nu e nevoie sa faci un anumit lucru, ci sa nu faci anumite lucruri. De exemplu sa nu-l lasi pe un om sa sufere cand poti sa-l ajuti, sa nu inseli pe cineva, sa nu-i tratezi pe oameni diferit in functie de culoarea pielii sau de limba pe care o vorbesc, astfel incat unul sa se simta nedreptatit. Ca sa fii un om moral nu trebuie sa faci nimic anume. Trebuie doar sa ai grija ce faci. Cu totii suntem in stare de asa ceva. Doar ca nu ne pasa. Iar din acest punct de vedere, nu avem nicio scuza. Vedeti, de aceea eu nu cred in Diavol, pentru ca e marea noastra scuza.
Multumesc ca-mi tai scuzele. Asa este, ai dreptate. Daca iti amintesti pilda celor chemati (la nunta fiului de om imparat) si revezi cum au inceput sa se scuze fiecare aruncand vina si scuza pe ... si pe... atunci iti dai seama ca orice om e plin de scuze. Pana la urma cei care au venit ori n-aveau haina de nunta ori si-au dat-o jos dupa ce au intrat asa ca multi chemati putini veniti si foarte putini au ramas si s-au ales pentru Imparatia Cerurilor. Nu crezi ca diavolul nu te lasa sa crezi?.. ca nu te lasa sa vi?... ca daca te vede ca crezi si ca vi atunci te ia, te ispiteste sa te auto-tzepuiesti si sa te duci inapoi in lume unde ca premiu de consolare iti da zmeura de aur pentru cel mai prost actor in cel mai tzepuitor film... horror?

Daca esti in lume slujind lumii pacatoase care te desparte de Dumnezeu nu-ti dai seama ca diavolul pentru tine e cel mai bun prieten si regizor care te ajuta la nevoie sa joci precum iti canta in struna?

Nu discuta cu mortii, cu lumea, cu diavolii ca pana la urma o sa lasi dupa ei uitand ca orice om ce vrea sa fie cel mai destept, o sa cedezi. Stii tu vorba aia: "cel mai destept cedeaza". Daca o intelegi prost si o aplici prost atunci te smintesti. Vorba aia se intelege asa: Cel mai destept cedeaza... Domnului Hristos-Cuvantul! iar celor ce-l cheama in babilon sa ridice impreuna cu ei turnul Babel le spune la nesfarsit: Never for Ever. Dreptul Ever a fost singurul care nu s-a dus. De acolo se trage si numele de evreu. Ever, Eber, Ebrau.

Deci diavolii or sa te chinuie abea cand incerci sa te rupi de ei si de duhul lor, de duhul lumii. Pana atunci esti fraierul lor, papusica lor prostuta, uneltica lor prin care ispitesc crestinii la auto-tzepuire si cedare, vrand sa lase crestinul dupa tine adica dupa ei, sa se creada destepti si sa aplice formula: cel mai destept cedeaza, lasa dupa tine, lasa dupa ei si uite asa se smintesc crezandu-se mai mari si mai buni si mai pasnici.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote