View Single Post
  #25  
Vechi 15.12.2009, 13:18:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Multumesc!

As merge putin mai departe, daca imi este permis. Pavel ii spune lui Timotei urmatoarele:

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, spre inteleptirea cea intru dreptate
Astfel ca omul lui Dumnzeu sa fie desavarsit, bine pregatit pentru orice lucru" II Timotei 3:16-17 - in biblia ortodoxa

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire
pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. " 2 Timotei 3:16-17 - biblia cornilescu.

Cu siguranta, asa este: biblia a fost scrisa de oameni dar a fost insuflata de Dumnezeu. Putem pune in locul cuvantului insufla un sinonim, ca de exemplu, a inspira? Schimba sensul versetului de mai sus?

INSUFLÁ, insúflu, vb. I. Tranz. 1. A introduce sub presiune gaze, vapori sau substanțe pulverulente în interiorul unui spațiu închis pentru a îmbunătăți desfășurarea proceselor care se produc în instalația respectivă. 2.. Fig. A provoca cuiva un anumit sentiment, o anumită idee; a inspira (2). ♦ (Înv.) A însufleți, a îmbărbăta

INSPIRÁ, inspír, vb. I. 1. Intranz. A inhala aer în plămâni. 2. Tranz. Fig. A face să se nască în conștiința cuiva un gând, un sentiment, o hotărâre; a sugera. ♦ Spec. A provoca cuiva avântul creației artistice; a insufla (2). 3. Refl. Fig. (Cu determinări introduse prin prep. „din“, „de la“) A-și găsi un izvor de inspirație (2) în...; a se orienta, a se ghida, a se conduce după...

Cu siguranta lucrurile astea le sti mult mai bine decat mine, doar ca incerc sa-mi lamuresc si mie unele lucruri.

Plecand de la acest verset, si de la definitiile de mai sus, pot sa fac un exercitiu de imaginatie si sa presupun ca practic toate versetele din biblie au "suflate in ureche" de insusi Dumnezeu, oamenilor care au scris cartile? Este vreo eroare in supozitia mea?
Nu.Daca vrei poti sa spui ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,pentru ca este prin Dumnezeu,insuflata de la Dumnezeu,dar personal eu nu prea folosesc expresia asta.Evreii mesianici mai numesc Legea Cuvantul lui Dumnezeu.Legea in schimb a fost scrisa si data de Dumnezeu in intregime,iar Scriptura nu reprezinta in intregime cuvintele transmise in mod direct de catre Dumnezeu oamenilor.Ci mai degraba si cuvintele mijlocitorilor care au participat la scrierea acestei sfinte carti si care au relevat in mod personal pe Dumnezeu lumii.Dar toata Scriptura este scrisa prin Duhul Sfant si toti cei ce au scris au scris sub inspiratia Duhului Sfant.
Reply With Quote