View Single Post
  #27  
Vechi 15.12.2009, 12:40:56
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Frumos ceea ce spui si adevarat in mare parte. Dar nu ar fi mai bine sa punem toti mana pe carti si sa studiem temeinic Ortodoxia? Avem scrierile Sfintilor Parinti,Dogmatica Ortodoxa,Istoria Bisericii care ne arata ereziile vechi si noi cu care s-a confruntat Biserica,avem Calauza in Credinta Ortodoxa scrisa de Parintele Cleopa care arata foarte clar cu citate scripturistice veridicitatea,unicitatea si originile Ortodoxiei(eu am postat mult din ea la rubrica:Secte si culte).
Deci sa punem mana pe carti si genunchiul la rugaciune ca sa intelegem cele ce le citim si sa blocam cu brio atacurile tuturor sectarilor.
Nu numai preotii si episcopii sunt soldati ai Lui Hristos,ci si noi mirenii.Deci sa dovedim toti ca suntem madulare ale Bisericii Luptatoare a Lui Hristos si sa aparam Ortodoxia de toti cei care ii vor raul si vor sa ne desparta de ea, si sa ii invatam si sa ii intarim si pe fratii nostrii mai slabi in credinta si in cunoasterea acesteia.
Toti care vreti cartea Calauza in Credinta Ortodoxa si multe alte carti folositoare,dati-mi un PM aici sau pe messenger.
Kiss for all
F bine ce zici. Sa punem mana pe Sf Scriptura, pe scrierile Sf Parinti, pe Vietile Sfintilor, si alte multe carti ortodoxe. Eu nu am zis sa combatem ereziile sectarilor, ba da, sa facem asta cu tarie. Dar de multe ori, noi cadem in ispita asta de a crede ca noi prin propriile noastre puteri, putem convinge pe altii. Dar atunci cand iti pui increderea in tine, asta vine din mandrie. Numai Dumnezeu poate converti, nu noi. Tot ce putem noi sa facem este sa aparam ortodoxia, si nu sa atacam, adica sa incercam sa convertim pe altii. Mult mai mult ii putem ajuta cu rugaciunea, prin propriul nostru exemplu. De multe ori mai facem si alta greseala, aceea de a explica ortodoxia mai mult rational decat duhovniceste. Eu stiu ca ortodoxia nu se explica, se traieste. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote