Subiect: Religia in scoli
View Single Post
  #1  
Vechi 07.03.2012, 17:23:25
Maria_1 Maria_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 4
Question Religia in scoli

Buna ziua,

Vreau sa va povestesc o intamplare.
Acum cateva luni mi-am facut un cont pe un forum. Altul decat acesta. Am intervenit la mai multe subiecte, am purtat conversatii cu diversi oameni. Totul mi s-a parut ca se desfasoara civilizat, in limitele bunului simt.

De curand am intervenit intr-o discutie in care oamenii isi manifesta nemultumirea fata de predarea religiei in scoala.

Eu nu am copii, dar generatia mea a facut religia in scoala. Nici unul dintre colegii mei nu a fost 'indoctrinat', nimeni nu a fost 'traumatizat', nimeni nu a fost amenintat ca va arde in 'flacarile Iadului'. Am aflat o multime de lucruri interesante, am beneficiat de explicatii potrivite pt varsta aceea si am doar cuvinte de lauda pentru cea care ne-a fost profesoara. Era vorba de o preoteasa.

I-am intrebat pe acesti parinti la ce se refera cand spun ca religia nu trebuie amestecata cu scoala. La proprii lor copii sau la toti copii?

Raspunsurile m-au socat. Ei vor sa decida pentru toti copiii (inclusiv cei ai caror parinti vor religia in scoala sau nu au nimic impotriva acestei materii). O minoritate.....doreste SA IMPUNA ceva ce majoritatea accepta sau isi doreste.

Ce parere aveti despre aceasta tendinta? Despre aceasta agresivitate neobisnuita in incercarea de a convinge pe toata lumea ca acel drept constitutional nu este bun si trebuie schimbat?

Cum de este posibil ca o minoritate (agresiva si vehementa) sa impuna vointa proprie unei majoritati? .....pt ca inteleg ca inca este vorba despre o majoritate in Romania.

Cum putem sa reactionam si sa punem problema astfel incat sa nu jignim, dar sa ne si aparam drepturile?
Reply With Quote