Subiect: Bigotism
View Single Post
  #15  
Vechi 26.12.2015, 12:28:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Imi plac foarte mult mesajele lui Mihailc. Si noua ne spune parintele de aspectul asta, dar el denumeste asta: "cadere in sus". Este in fapt tot o cadere.

Singura problema si cu asta ma lupt si eu de multa vreme, este ca cerintele bisericii/credintei sunt mari si bigotismul nu apare numai/neaparat in cazuri in care unul din parteneri este lezat in cuplu si cauta refugiu in altceva, fie si in credinta.
Intr-un cuplu casatorit si credincios este foarte greu sa imbini cerintele credintei cu cele ale partenerului. Risti sa cazi intr-una din extreme.
Sau, idealul (care ca ideal nu prea se regaseste in omul obisnuit), ar fi ca amandoi sa fie perfect asemanatori in credinta si sa strabata drumul in fiece clipa impreuna. Dar ideal nu poate exista, pentru ca mai exista cerintele lumesti.
Femeia mai face copii, amandoi mai si lucreaza sau mai au si alte indeletniciri lumesti (pozitive, chiar si alea necesita timp).

Aici zic eu ca este foarte delicat si ca biserica ar trebui sa gaseasca solutii.
Eu vad in biserica la mine: sunt oameni singuri care stau numai la biserica, isi viata lor cum vor si nu depind de nimeni.
Si sunt foarte credinciosi, poate chiar habotnici, desi nu e bine sa judeci. Dar la o adica nu inteleg pe unul care spune ca nu poate sa fie la fel ca ei, pentru ca are sot/sotie, copii, serviciu, alte obligatii.
In biserica sunt multe facut, ore si zile. Preotul le face pentru ca asa scrie in carti si in profesia lor. Vrei sa le respecti pe toate te mai vede sotul/sotia rar pe acasa. Nu mai vorbim de post.
Si pana si pentru preotul casatorit este foarte greu sa puna niste frane/limite, sa acorde atentie si familiei.

Biserica are acelasi program si aceleasi obligatii pentru toti, indiferent ca sunt casatoriti sau nu.
Si daca vrei sa ze dedici ei cat trebuie si simti, atunci neglijezi familia si invers.
Asa ca eu vad aici o problema. Bigotismul asta este si cerut.
Inainte vreme preotii nu erau casatoriti, nici azi cei din ierarhia decizionala a bisericii nu sunt casatoriti si ei au facut/fac toate regulile dupa viata si programul lor.
Pentru unii s-a gasit solutia - manastirea.
Dar pentru cei casatoriti s-a dat aceasta dezlegare, Iisus binecuvanteaza casatoria si familia, dar biserica nu gaseste solutii practice pentru viata lor intru credinta.
Si atunci apar etichete si extreme: ori nu esti bun credincios, ori esti bigot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote