View Single Post
  #19  
Vechi 23.11.2011, 09:35:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu vb din imaginatie ca altii,eu ma bazez pe experientele mele.
Inca nu am fost muscata de nici unul
Mie îmi îngăduiți să vorbesc din experiența mea ? Eu am fost mușcat chiar anul trecut și numai întâmplarea a făcut să fiu eu cel mușcat și nu copilul meu de 3 ani care era cu mine.

Doamnă, nu se pune problema că ar fi "vinovați" câinii, pentru că un animal nu poate fi tras la răspundere. Pentru proliferarea situației este evident că sunt vinovați, fie din punct de vedere legal, fie moral, oamenii.

Însă rezolvarea problemei nu trebuie căutată doar în termeni de vinovăție. Dacă o haită de lupi mă atacă în pădure, mă apăr. Dacă trebuie, ucid. Abia apoi îmi pun problema dacă nu cumva cei care au în administrare fondul de vânătoare și-au făcut bine sau nu treaba.

Dacă sunt infectat în spital cu un virus sau altă goangă, prima problemă este să mă dezinfectez, și abia apoi îmi pun problema să umblu pe la comisia de malpraxis.

Mutatis mutandis, în cazul haitelor de câini sălbatici din orașe, prima măsură este ca aceștia să fie făcuți inofensivi pentru oameni. Dacă nu există altă soluție, prin ucidere.

Abia apoi putem să căutăm vinovații dintre noi.

În ce privește pe oamenii care mănâncă fleică și cotlet cu mare poftă, care sar de un metru în sus dacă a apărut un șoricel în casă, care nu se sfiesc să strivească un gândac sau un păianjen, dar pe de altă parte țipă ca din gură de șarpe "Criminalilor !" când cineva vrea să eutanasieze un animal sălbatic și agresiv care își face veacul prin oraș, acestora le spun, din tot sufletul:

IPOCRIȚILOR !!!
Reply With Quote