Subiect: Marea Judecata
View Single Post
  #2  
Vechi 21.01.2008, 02:20:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy
Voi judeca pe toti talharii care au facut noian de rele, precum si pe ucigasi si pe toti care au facut multime de pacate. Eu le-am dat timp sa se pocaiasca, dar ei n-au luat in seama.
Cititnd aceste rinduri ma gindeam oare TINARA GENERATIE cum va fi judecata, dupa aceleasi legi ca si cei care s-au nascut acum 50-100 de ani? ...deoarece ma uit si vad cum ei se formeaza altfel, acumulind cunostinte despre Ortodoxie la nivel rational, intelectual, bravind ca detin credinta adevarata, dar doar cu capul, printr-o continua indreptatire de sine( acest DE SINE primeaza) luind din ce in ce mai multa distanta de pocainta, de suflet, de interiorizare. Nu judec, noi toti ne luptam cu acest fapt, ci ma gindesc ca orice am face lumea de azi este foarte puternica si tot mai mult sterge fara mila orice manifestare de traire cu adevarat crestina din care ar putea sa invete.

Deci, pentru noua generatie oare Dumnezeu va lua aceasta moarte a sufletului in consideratie, aceasta duhoare insuportabila care se raspindeste din Europa de Vest si SUA si le va acorda circumstante atenuante?
Reply With Quote