View Single Post
  #43  
Vechi 20.01.2011, 20:47:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Unde scrie ca pentru a ma mintui trebuie sa cunosc biblia? Nicaieri.
"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine." (Nicăieri 5,39)

Dacă ai Biblia și nu o studiezi -așa cum spune Cristos- cum mai poți avea viața veșnică? Dacă Scripturile mărturisesc despre Cristos, de ce să caut informații despre El în alte surse (povești, tradiții, etc.)? Bineînțeles simpla citire a Bibliei nu ne mântuiește, ci conformarea la învățătura ei și credința în Domnul Cristos. Dacă "socotesc" că am viață veșnică arzând niște lumânări (ori alte forme și practici ceremoniale), neglijând Scriptura ce cu adevărat mărturisește despre Cristos, voi rămâne pe acest pământ arzând alături de ele.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS1 Aducerea argumentului "canonic" in discutie mi se pare alta dovada de viclenie. Aveti dumneavoastra, canoane?
Tocmai am spus că nu aduc în discuție.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS2. Traducerea din greaca a cuvintului pe care l-ati mentionat imi arata ca ati vrut sa ne demonstrati ca stiti greaca. Din traducerea dumneavoastra se nasc doua concluzii: ori dumneavoastra trebuie sa invatati mai bine, ori noi, toti pamintenii trebuie sa ne revizuim cunostintele si sa admintem ca sticla s-a inventat cu 1000 ien; ca asta inseamna lampa: un obiect superior candelei; in vorbirea populara lampa este un obiect cu petrol, festila si sticla.
V-am dat termenul în original din 1 Macabei tocmai pentru a evita confuzia. Pe vremea macabeilor nu exista nici curent electric, nici lampă cu petrol, nici măcar lumânări. Termenul λύχνους desemna „lampă” sau "opaiț", nu o lumânare așa cum folosim noi astăzi. Lămpile din vechime erau făcute dintr-un ceașcă de lut sau de metal adesea în forma unei cești, cu feștila plutind în ulei (de regulă ulei de măsline) și partea ei care ardea rezemată pe marginea ceștii sau ieșind printr-un orificiu special.
Reply With Quote