Subiect: derutat
View Single Post
  #10  
Vechi 23.11.2010, 22:38:38
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Cool

Citat:
În prealabil postat de sebastian1988 Vezi mesajul
O sa incerc sa continui aici ceea ce am inceput pe celalalt topic pt. ca nu prea are legatura (sa are... ma rog).
Pe celalalt topic doream sa aflu niste lamuriri teologice (pt. mine deoarece m-am apucat de studiat Biblia) cu privire la homosexualitate si la modul in care se raporteaza lumea crestina la ea.
Aceste 2 subiecte (gay-ii si religia) nu m-au interesat niciodata deoarece am considerat ca fiecare face ce vrea; asta pana acum.
Acum ceva timp am aflat ca fratele meu este gay si de cand am aflat asta s-au intamplat mai multe lucruri cu mine.
Vreau sa precizez ca noi am primit o educatie laica sau atee (ai mei nu sunt casatoriti in biserica si noi nu suntem botezati, datorita faptului ca tata era in militie inainte de 89 si nu avea voie sau ceva de genu` si ma rog.. ai mei nu prea au treaba cu religia, singurele chestii le mai auzeam de la bunica) dar fratele meu totusi a tatonat cu credinta o perioada cand era mic, se mai ruga dar mama ii spunea sa nu piarda vremea cu prostii si mai bine sa invete :) deci intr-un fel nu e vina noastra.
Problemele mele sunt:
1.relatia cu fratele meu s-a schimbat ( in sensul ca am devenit mai distant de el, il vad cu alti ochi acum)
2.incerc sa inteleg chestia asta, sa ma documentez si sa il inteleg si pe el.
3.incerc sa inteleg si dpdv crestinesc treaba asta citind biblia (chestie care m-a apropiat de credinta intr-un fel)
Si problema cea mai mare e cu ai mei pt. ca problema lui o sa imi cutremure familia, deoarece desi ai mei nu sunt religiosi sunt foarte rai si duri si in ruptul capului nu vor accepta (mai ales tata) asa ceva, nici nu ma pot gandi pana acolo; mai ales ca el a fost copilu` preferat, mai studios, etc. io nu, cu alte cuvinte ai mei si-au pus bazele in el.
Ceea ce s-a schimbat cu mine asa cum am spus pe langa rel cu el, problema lui m-a facut sa descopar religia si pe Dumnezeu, si simt ca am o misiune, ca Dumnezeu mi-a aratat mie asta sa previn ceva sau sa-l schimb pe el. In fine, sunt niste chestii in mine pe care tre` sa le pun cap la cap, sa le inteleg si sunt foarte derutat si de asta am si scris aici si pe celalalt topic.
Nimeni nu se naste gay, sau cu alte probleme sociale, insa le dobandeste din cauza familiei/prietenilor/educatiei etc. Oricum motivul e greu de delimitat clar.

Din nastere simtim atractie si spre fete si spre baieti, e normal sa ne fie dragi toti oamenii. Insa aceasta atractie nu e una sexuala, ci una frateasca.

Lumea in care traim insa ne bombardeaza cu sexualitatea, si de aceea de multe ori confundam iubirea adevarata cu atractia sexuala, cu pofta cu placerea. Iar rezultatul? Depinde de fiecare cum il prinde aghiuta: baiat cu fata, baiat cu baiat, fata cu fata, dar pofta tot aia e.

Ceea ce are nevoie fratele tau si tu, e putina dragoste adevarata, fara sexualitate sau moralitati. Cautati un duhovnic adevarat, care sa se comporte ca un tata bun si bland. Care sa se roage pentru fratele tau, fiindca el e prins, si desi stie ca nu e ok, nu se poate ajuta singur si se resemneaza. Asta poate duce la deznadejde, deznadejdea il impinge pe om sa faca prostii mari, gen suicid, sau il impietreste de tot. Deci nu e de neglijat.

Tu poarta-te cu drag fata de el, nu-l certa, dar nici nu-l incuraja la prostii, si reorienteaza-l spre fapte bune. Daca va face lucruri bune pe de o parte (ex: sa ajute parintii, sa ajute un batran, sa sape la o vecina bolnava gradina etc.) toate acestea il vor vindeca pe cealalta.
Reply With Quote