View Single Post
  #7  
Vechi 28.04.2011, 08:35:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Despre subiect s-a mai scris si probabil ca o sa se mai scrie inca mult deoarece in popor este incetatenita de tare multa vreme aceasta practica a aprinsului luminarilor in preajma mortii .
Dar asa cum pui si dumneata aceasta intrebare , daca se v-a pune tuturor sau mai ales daca vor fi intrebati ,,de ce se aprinde luminare la capatiiul muribundului " nimeni nu stie sa spuna deoarece preotii insasi nu vor sau nu stiu sa lamureasca poporul si atunci prefera sa il tina in bezna necunostintei motivind , culmea, ca daca asa este obiceiul din popor, sa facem asa .
La decesul unui crestin 2 lucruri sunt f. importante :
- sa fie recent spovedit si mai ales impartasit . Ne spune Hristos insusi ca cel care ,, nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu v-a avea viata vesnica " sau ca ,,nu v-a intra in imparatia cerurilor"
- faptele sale , care acelea vor cintari in vami si inaintea lui Hristos si nu banii pusi in buzunar pt. vami sau alte absurditati .
Cei care recurg la asemenea gesturi este clar ca habar nu au de credinta , ca au mers la biserica toata viata degeaba sau ca cine i-a pastorit a fost un pastor pirit. Noi trebuie sa deprindem credinta cea dreapta, ortodoxa, din toate punctele de vedere !

Sigur ca luminarea aprinsa , ca si tamiia , ca si carbunii , ca si undelemnul, ca si prescura , si ca si inca multe altele sunt o ofranda , un dar adus lui D.zeu dar neinsemnat fata de cele ce trebuiesc implinite scripturistic si canonic .
Dar daca tineti si tineti neaparat de existenta luminarii , putem spune ca aprinderea candelei a fost un gest suficient inaintea lui Hristos .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote