View Single Post
  #145  
Vechi 08.02.2007, 16:49:34
Davos Davos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Davos
Citat:
În prealabil postat de konstantinos
Citat:
În prealabil postat de Davos
Vedem bine cati mari duhovnici si sfinti a dat BOR, care au facut ascultare. Probabil ca nici Sfintiile lor nu au fost de acord cu schimbarea calendarului insa odata acceptat l-au respectat (si totusi, calendarul nu e un capat de tara).
eu sunt pe vechi si nu stiu vreun sfant care a tinut calendarul nou(asta nu inseamna ca te contrazic).
Stiu doar de un preot care are moaste. Spune-mi si mie te rog niste nume (care au tinut calendarul nou ex:Sf Ioan Iacob romanul tinea pe vechi)
Pai, chiar daca Sinodul nostru inca nu i-a canonizat, prin sfintele lor moaste ii avem ca sfinti care ne bucura cu moastele lor, pe un Ilie Lacatusi, Ilarion Argatu, oameni cu viata de sfinti precum Valeriu Gafencu, Arsenie Boca. La fel, avem si mari duhovnici: Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Teofil Paraianu etc--care sint toti pe nou. Ii respect pe cei de pe vechi insa pacatul iesirii din ascultare --chiar atunci cand au dreptate!-- e foarte mare. Nimic nu e mai rau decat sa iesi din Biserica.

Doamne-ajuta!
Scuzati greselile de ortografie atat la acest, cat si la precedentul meu mesaj :)