Subiect: Acum ce facem?
View Single Post
  #38  
Vechi 30.11.2014, 14:14:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Frumos spus, as remarca ca in loc de "betiv" se poate pune orice alt viciu, inclusiv cel al celor care au patima jocurilor de noroc. Doar ca homosexualitatea e un pic altceva. Se pare ca doar homosexualii sunt cumva blamati de societate nu si lesbienele ... dorite de majoritatea barbatilor in fanteziile lor sexuale. Instinctul de reproducere este cel mai puternic instinct al oamenilor, el ca si foamea, trebuie satisfacut ... intr-un fel normal pentru unii si anormal pentru altii. In momentul in care ne raportam la pacatul desfranarii lucrurile devin foarte clare si evidente ... dar daca ne raportam la filosofia libertinajului atunci lucrurile sunt exact pe dos. Important este la ce sistem de valori ne raportam, la un sistem de valori stabil si probat in mii de ani definit de morala crestina sau la filosofia trecatoare a vremurilor noastre ?
Poate că lesbienele sunt mai puțin blamate întrucât nu sunt luate prea în serios. Fie și pentru că într-o societate tradițional paternalistă (nu mă refer la cea creștină, la Biserică, unde femeia are cu totul alt statut) femeia a fost luată adeseori ca pe un bun personal, ca pe un obiect de satisfacere, ca pe ceva derizoriu care nu merită prea multă atenție. Deci nu le luăm în serios, să facă cum or vrea, că oricum nu contează și nici nu ne pasă... Știm precis ce vrem de la ele și în rest e treaba lor.
O astfel de mentalitate firește că a produs reacția de protest numită feminism. E de înțeles. Ce nu mai înțeleg, însă, e faptul că acest curent care amenda un abuz și o desconsiderare patologică, în fond, a pătruns și la noi. Unde, se presupune, femeia creștină nu avea același statut ca în vestul sălbatic. Sau avea? Sau, mai degrabă, deși nu avea, s-au găsit imitatori necritici, adică snobi și snobinete, care să importe modelul transoceanic (și vest-european) fără să cugete vreo clipă.
Cu toate acestea, sunt destui bărbați care nu agreează nici lesbianismul. Poate doar infantilii fără vârstă și puștii, curioși și plini de imaginație (compensatorie a frustrărilor nesfârșite) să se mai dea în vânt după showuri lesbi și după alte închipuiri.
*
Cât privește instinctul de reproducere, să fiu iertat dar mă tem că i se acordă o poziție prea înaltă... Sunt alte instincte mult mai puternice și mai greu de controlat, unele care însoțesc omul toată viața. De pildă "foamea de atingere", ceea ce englezii numesc "stroke". Un om poate trăi fără sex, însă fără contact cu semenii nu poate trăi. Are nevoie vitală, încă de la concepție, de atingere fizică și/sau psihică, fie și de certare (care e formă a iubirii, a luării în considerare, a prețuirii ca persoană, adeseori). În trecut, după cum am citit, bastarzii închiși în Turnul Londrei primeau tot ce aveau nevoie, chipurile: hrană îndestulătoare, haine bune etc. Dar nu primeau atingere. Erau ignorați. Rezultatul? Mureau din cauze așazis naturale, nimeni nu îi schingiuaia, nu le tăia capul, nu îi spânzura. În realitate erau supuși unui supliciu teribil pentru ființa umană: erau lăsați să moară de foame, foamea de relație interumană, de contact sufletesc. Foamea de comunitate, de comuniune, este cu adevărat ucigașă. Iar asta se înțelege tot mai puțin, culmea, în familiile de azi, moderne, unde fiecare stă la laptopul lui sau la televizorul personal, ba chiar în comunitățile care se vor eclesiale. Ne însingurăm/izolăm singuri, tot mai meșteșugit, și suntem încântați de asta. De ce? Nu știu...
P.S. Poate înțelegem acum ceva mai bine de ce e oribil să lăsăm pe bătrâni singuri... Poftele sexuale le-or fi scăzut sau or fi dispărut complet, însă nevoia de atingere umană le-a rămas neștirbită, ba chiar, ținînd cont de suferințele vârstei, mă tem că e mai crescută ca în restul vieții... Și mulți sunt părăsiți, abndonați, uitați, lăsați să se chinuiască și să moară în solitudine completă. Asta e problema, iar nu preferințele sexuale care de care mai bizare, azi și mereu, ale nu știu căror libertini extravaganți... Dar, hotărât lucru, deviațiile sexuale nu trebuie încurajate, ci amendate și tratate. Lucru greu, întrucât puțini sunt cooperanți. Oh, tinerețea e o fiară!...

Last edited by Ioan_Cezar; 30.11.2014 at 14:23:44.
Reply With Quote