Subiect: post sau nu ?
View Single Post
  #10  
Vechi 10.02.2009, 21:14:03
pitulicea pitulicea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 19
Implicit

Doamna icamilin
Multumesc foarte mult pentru cele scrise. Am citit cu atentie dar trebuie sa mai citesc ca sunt lucruri putin complicate cu termeni noi pentru mine.
Oricum am inteles ca de mosii de iarna e bine sa merg la biserica cu coliva, colaci, vin si alte bucate (de post?) in strachini pentru dat de pomana, dar si haine. Nu pot chema acasa ca nu prea cunosc lumea de pe aici, nu locuiesc in Ro. Sper sa vina saraci la biserica in acea zi. Stiu ca sunt cam doi-trei saraci care mai cersesc la usa bisericii la sfarsitul slujbei.
Asta vara de Sf. Maria am vrut tot asa sa dau de pomana dar n-am avut cui sa dau, pentru ca sarmanii nu au venit nefiind in acea zi duminica. Poate am fost pedepsita de Cel de sus ca nu am dat si o slujba, ci pur si simplu am vrut sa dau pachete de mancare de pomana. Pe mama o cheama Maria. Tare am mai fost necajita de asta.
Aici nu sunt oameni care sa vina sa ceara ca in Ro, acolo nu e o problema sa gasesti pe cineva sarman sa-i dai pomana. Dar pe mine lucrul asta ma streseaza de fiecare data cand vreau sa fac asa ceva.
__________________
Domne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Maica Preasfanta miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Duhule Sfant miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Presfanta Treime miluieste-ma pe mine pacatoasa si familia mea!
Amin.
Reply With Quote