View Single Post
  #5  
Vechi 18.07.2009, 18:16:12
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Mi-a trecut prin cap. E celebra proprozitiune: "sa crezi ca esti singur in univers e culmea ignorantei".

Imi amintesc ca am si demontat-o stiintific, dar nu mai imi amintesc. Eu am ramas la ideea ce spune Dumnezeu, nu ce spune cartea de fizica.

Universul e infinit datorita timpului, cred eu. Dar tu gresesti cand presupui un Univers cu sisteme solare infinite. Este un nr. finit de stele si planete, care se departeaza unele de altele din cauza expansiunii universului. E ca un balon: desenezi cu markerul puncte pe el si apoi il umfli: punctele se distanteaza in mod egal unele de altele. Dar asta nu inseamna ca stele si planete noi nu se nasc: materia se transforma. In timp. La momentul actual, stiu ca s-au cautat sisteme solare echivalente cu al nostru. Rezultatul a fost descurajator pentru cei ce cred in extraterestri. Dar totusi, sunt, desi sunt la departari uriaaaase. Observatie: e imposibil sa ne fi parvenit vreun OZN de acolo.

Prin urmare, eu dau replica: "sa crezi ca nu esti singur in univers e culmea ignorantei in ce priveste Cuvantul lui Dumnezeu".

Last edited by moshu; 18.07.2009 at 18:26:18.
Reply With Quote