View Single Post
  #10  
Vechi 01.02.2010, 11:50:02
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin a inteles.. noi si asa mergem spre iad ..e foarte foarte simplu da e frunza asta la mijloc.. prin smerenie omul deschide ochii si vede adevarul, vede ca intr-adevar se indreapta cu viteza naucitoare inspre iad.. niciodata nu a fost altfel si nu va fi, va incerca o vreme sa se opuna prin puterile sale caci este obisnuit sa le foloseasca si va cadea dar se va intelepti..cum sa explic? tu spui asa: da eu merg spre iad ca uite ce pacatoasa sunt :bun! accepta asta"de acum accept asta si nu deznadajdui! tine mintea ta in iad si nu deznadajdui.. iar ispitele inecteaza pentru ca de acum sufla in smerenie si de aici inainte se prefigureaza mila lui Hristos care este lasata sa lucreze.. tu te-ai rastigni, ai acceptat ceea CE ESTI ,SI AI SPUS CA TALHARUL CEL BUN" CE ATCEVA SA MERIT EU DECAT CRUCEA?"dupa faptele noastre am primit.. presiunea dispare si inima se linisteste ,mintea se curata si Dumnezeu poate veni si o poate lumina.. pe treptele curatirii inimii mintea la inceput se lupta sa gandeasca astfel ,apoi devine obisnuinta sa le puna de-a dreapta, apoi nici astea nu mai vin ci ramane goala (mintea)..atunci primeste si adevarata lumina care pana acum lucra oarecum dina afara deoarece satana era stapan pe inima si a lucra binele necesita un efort.. satana contribuie la descoperirea rautatii tale care repet si ce spun sfintii nu eu, Vladica Antonie, ca la el gasesti pe sleau vorbind despre lucrurile astea spune ca satana vazand mintea ca nu i se mai impotriveste si ca o loveste si ea nu se mai apara ci primeste ,atunci ispitele dar folosind tot inima si perceptiile tale inca nu foloseste exteriorul ca el este in inima ,ei bine scoate arme din ce in ce mai mari ,adica el singur arunca afara din inima toata rautatea si ea trece pe langa minte si nu mai poate sta in inima... denu ne-ar ajuta el nu am putea nimic.. nu te teme asadar ca-i declari razboi si va fi vai si amar de tine.. stii ce va fi? se va bucura nespus Dumnezeu ,se va apropia si va spune uitati-va la fiica mea cum rabda toate pentru mine si nu va mai putea din multa Sa iubire si imediat va trimite un har care har te va face sa simti ca o nespusa dulceata toate relele ridicate de satana ,si tu cand vezi ce rau esti ca din tine ies toate nu din afara vin peste tine si ca Dumnezeu te rasplateste parca pentru ca esti rau ca asta este senzatia ,atunci singur vrei sa ajungi in iad ..vedeniile se inmultesc si ele foarte tare ,cand de-a stanga ,cand de-a dreapta dar acel har, da un curaj, marturiseste invierea cu fiecare ispita respinsa PRIN ACCEPTAREA EI.. retine cuvintele astea ,in accetarea asta sta crucea.. iar crucea este crucea cu care deschidem portile raiului cele aflate in strafundul iadului..e un paradox caci prin moarte pe moarte omoram..lumea se imparte in doua nu mai stiu care sfant a spus-o: "in sfinti care vad cat de pacatosi sunt si in pacatosi care cred ca inocenta lor e tot o sfintenie"iertare pentru toate si nu uitati ca lumina mintii propii nu este de la Dumnezeu.. al nostru este doar intunericul, din cauza acestei lumini noi nu vedem intunericul..daca am stinge aceasta lumina am vedea adevarul, satana ar deveni un pisoias care arunca cu hartii in noi si nu aveti idee cate si mai cate sunt in bezna asta..numai asa va putea "sa straluceasca in inimile noastre Lumina slavei lui Hristos"
caruia fie slava toata cinstea si inchinaciunea
in veci ,Amin
Reply With Quote