View Single Post
  #102  
Vechi 30.01.2013, 13:44:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
...am intelege ca ceea ce unicizeaza BP, intre toate confesiunile neoprotestante, este exact accentul pus pe un eveniment de importanta covirsitoare relatat in Noul Testament: anume, Pentecostul. Adica, nasterea Bisericii, nici mai mult, nici mai putin. Ei nu au obsesiile veterolatre si fals-iudaizante ale altora (vezi puritanii si adventistii, care fac pe iudaizantii, ceea ce nu ii impiedica sa adere la marota criminala si stupida cum ca Poporul Ales trebuie culpabilizat, si inca en masse, pentru moartea lui Isus - dar asta e deja off-topic), ci au o punte cu bisericile traditionale, de care ne-am folosi cu eleganta si tact, daca nu ne-am fi pus ca secretari ai sufletului si mintii pe dracul maniei si pe cel al fanatismului confesional tampit. S-a prins cineva de idee?
Cand am cautat sintagma ,,veterolatre"a scos DEX-ul limba la mine :) Fals iudaizante cred ca este de bine,iudaizat era de rau da nu prea am inteles legatura cu puritanii care au predicat pana au ragusit harul si nu Legea,istoric vorbind.Pot fi acuzati de altele dar nu de iudaism.Cu privire la partea ref la cine a aderat la marota respectiva...hehe,lista este lunga si extinsa geografic,plina de surprize din trecut.Theo.... :)
Reply With Quote