View Single Post
  #61  
Vechi 29.06.2013, 12:26:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mi-a placut o idee din mesajul de mai sus al lui AlinB: "copilul nu vine cu nimic de acasa?".
Tocmai asta este problema. In fond copiii sunt la fel si in afara scolii. Si daca parintii nu intervin si ii lasa asa, scoala ce vina are.
Unde este totusi educatia de acasa, care totusi ar trebui sa-si puna amprenta pe un copil.
Nu mai este, pentru ca nu se mai face. Daca toti copiii ar fi educati cum trebuie, atunci altfel ar fi situatia si nu ar mai fi nevoie de scoala acasa.

Inainte vreme a existat o severitate in familie si in scoli. Atat in tinuta cat si in comportament. Astazi, cu atata libertate s-a stricat totul.
Existau excese pe vremuri in extrema cealalta, dar astazi cu ideea asta ca pe copil sa nu-l atingi nici cu vorba, ca e democratie si ai voi orice peste tot, s-a dus totul.
Eu stiu ca parintii nostri ne-au educat sever si n-am patit nimic si dimpotriva ne-am format si am facut o scoala buna. Acum cu atat rasfat...

Pana la urma si scoala acasa mie mi se pare un rasfat.
Copiii nu mai azi frica si respect de nimic. De ce oare? Si cine ii educa asa? Au voie orice, nu ai voie sa-i pedepsesti in nici un fel, nu mai are efect nimic.
Eu nu pricep cum s-a ajuns in halul asta.
Parintii strica si vin si se impun si la scoala, scoala nu poate face nimic, pentru ca este legata de "maini si picioare" prin regulile foarte laxe si copilul stie ca nimeni nu-i face nimic.

De ex.: inainte vreme daca un copil era prins cu tigara in scoala, era exmatriculat.
La fel nu se concepea sexul la anumite varste. Daca o fata/eleva ramanea gravida, era exmatriculata.
Azi este lejer: parintii nu pot sau nu vor sa interzica nimic, la scoal poti sa te duci cu burta mare si apoi faci scoala (cum o fi), cu copilul se gasesc solutii. Nu-i problema.
Inainte era rusine si pacat sa faci copil nemaritata, eleva.
Azi se imbraca fara retineri tineretul. Inainte vreme era uniforma si inca strict (fara ciorapi de nylon, cu bentita, matricola, anumite culori si lungimi la sarafan).
De tunsori nu mai vorbim. Inainte baietii care nu aveau tunsoarea regulamentara erau tunsi in clasa.
Erau chemati parintii la scoala si se mai rusinau si mai luau masuri totusi.
O nota mica la purtare conta mult la situatia scolarului. Astazi mai exista aceasta nota? Mai conteaza?

Dar mai intai as vrea sa ma lamuresc putin:

Cei care sunt nemultumiti de scoala de fapt ce problema au: profesorii, notele, materiile, colegii de clasa, curatenia?

Si ce fac ei ca sa schimbe scoala? Se implica ei cumva?
Ce asteapta de fapt de la scoala? Ce trebuie sa faca scoala?
Si dupa parerea lor ce trebuie sa faca acasa parintii? Lasand la o parte educatia religioasa. Am inteles ca unii au aceasta problema.

Ca vad ca se cere mult de la scoala totusi, dar i s-au luat "sculele" si metodele.

Inca o intrebare legata de scoli ale patriarhiei.
Inteleg ca voi credeti ca automat o scoala ortodoxa, in subordinea patriarhiei este mai buna.
Ori eu nu cred ca este asa. Sau depinde ce asteptari aveti de la ea.

Ca nu inseamna ca automat e mai bine organizata, sau mai dotata, sau ca profesorii sunt mai buni. Ma gandesc eu ca BOR nu are asa experienta in domeniul invatamantului primar si gimnazial.
Si tot copiii din jur ar veni. Se face vreo selectie la inscriere? Se verifica parinti si copii?
Profesorii sunt mai buni? Sunt mai interesati, mai bine pregatiti?
Sau va ganditi sa predea absolventi de teologie la toate materiile?

Urmariti ca la aceste scoli copiii sa capete o pregatire in domeniul religios, sau o pregatire generala buna pentru a urma mai departe alte scoli si facultati.

Ma gandesc eu ca cei care doresc sa se orienteze spre teologie trebuie sa urmeze scoli de profil (seminarii si etc.). Este o conditie sine qua non (adica este obligatoriu), sau pot sa vina si de la scoli laice?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote